Wybieg dla psów – czy to dobre miejsce dla Twojego psa?

09/12/2021 Z psem na co dzień

Wybieg dla psów – co to jest?

Wybiegi dla psów stają się coraz popularniejsze w aglomeracjach miejskich. Możemy je znaleźć na każdym większym osiedlu. Często też wybiegi powstają w większych parkach miejskich. Wybieg dla psów to ogrodzona przestrzeń, gdzie właściciele psów mogą spuścić swojego psa ze smyczy i pozwolić mu swobodnie biegać i kontaktować się z innymi czworonogami. Wybiegi stają się miejscem spotkań wielu opiekunów psów, bo oferują to, co często jest dla psów niedostępne, czyli swobodę, a opiekunom dają rzekomo chwile wytchnienia. I choć koncepcyjnie wybieg dla psów brzmi świetnie w swojej prostocie, to niestety w rzeczywistości psy często nie potrafią się odnaleźć na wybiegu, bo jest to miejsce, które utrudnia naturalną komunikację pomiędzy czworonogami. Ostatnio coraz więcej mówi się o szkodliwości wybiegów dla psów i o nieumiejętnym korzystaniu z nich. Warto się temu przyjrzeć.

Czy wybieg dla psów to dobry pomysł na spacer?

Spacery to jedna z podstawowych potrzeb psa. Zapewniają psu możliwość eksploracji otoczenia, dzięki czemu czują się bezpieczniej i są spokojniejsze. Podczas spaceru pies swobodnie węszy, co daje zwierzęciu dużo satysfakcji, jest źródłem radości jak również informacji o otaczającym psa świecie. Każdy pies węszy we własnym tempie i reaguje inaczej na różne zapachy. Konkretna woń może być traktowana przez psa jako zwykłe źródło informacji, ale też może psa zaniepokoić lub wyjątkowo zainteresować i podnieść jego poziom emocji. Bardzo często zebranie informacji zapachowych wystarcza, aby nasz pies podjął świadomą decyzję, że nie ma ochoty na bezpośredni kontakt z innym czworonogiem. I tu bardzo często pojawia się problem właśnie w kwestii przebywania na wybiegach dla psów: psy mają bardzo ograniczoną decyzyjność przebywając na zamkniętym terenie, co wpływa na dynamikę ich zachowania i interakcji. Pojawia się zdecydowanie więcej emocji i bardziej zdecydowanych zachowań u naszych czworonogów, co może przyczynić się do powstawania wielu konfliktów.

Co dzieje się z psem na wybiegu?  

Dlaczego lepiej unikać psich wybiegów?

Behawioryści i psi szkoleniowcy odradzają odwiedzanie psich wybiegów. Wizyty na wybiegach burzą poczucie bezpieczeństwa u psa, gdyż wpływają negatywnie na jego poczucie sprawczości i decyzyjności.

To jak korzystać z wybiegów?

Co zamiast wybiegu?

Zabranie psa na wybieg to opcja wygodna dla opiekuna, jednak może być problematyczne dla samego psa. Warto zaproponować psu spokojniejszy spacer, na dłuższej smyczy czy lince, podczas którego zwierzak będzie miał okazję we własnym tempie eksplorować otoczenie, podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące ewentualnych kontaktów z innymi psami czy z opiekunem. Spokojniejszy spacer, ale z możliwością węszenia i spokojnego analizowania bodźców ze środowiska da psu więcej satysfakcji i radości niż niejedne dzikie harce z innymi czworonogami. Przy okazji warto pamiętać, że praca węchowa przyjemnie męczy psa i pomoże pozytywnie wpłynąć na jego wyciszenie i zachowanie także w domu.
Zamiast odwiedzenia wybiegu można zaproponować psu krótkie ćwiczenia komend lub sztuczek, które na pewno ucieszą każdego czworonoga i będą budować relację z opiekunem. Sesja treningowa nie musi trwać więcej niż kilka minut, a i tak zmęczy psiaka, gdyż zmusi go do myślenia i skupi jego uwagę na opiekunie. Przy okazji, co jest niezwykle istotne, jeśli prawidłowo wejdziemy w interakcje z naszym psem to nie podniesiemy u niego poziomu emocji i również pomożemy mu się wyciszyć po ćwiczeniu.

Wybiegi dla psów w miastach są zwykle małe i przepełnione. Nie są rozwiązaniem pro-psim – wręcz jest niemożliwe, aby zabierając na wybieg psa zadbać w pełni o jego komfort. Ze względu na niezwykłą dynamikę psich relacji, skomplikowane aspekty psiej komunikacji, a także biorąc pod uwagę podstawowe psie potrzeby, lepiej jest zrezygnować z wizyt na osiedlowych wybiegach.

Autorka tekstu: trenerka Psiedszkola Ewa Kalińska

← Nowszy wpis
Poprzedni wpis →
Inne z tej kategorii
21/02/2023 Pies w nauce, Z psem na co dzień
Harmonizowanie z psem

Podążanie za psem – modny slogan czy rzeczywista poprawa relacji? Czy harmonizowanie się z psem pomoże nam lepiej zrozumieć się […]

24/01/2023 Z psem na co dzień
Wąsy u psa. Po co psu wąsy?

Wyobraźcie sobie grudniowe popołudnie. Wracacie z pracy po zmroku, jest zimno, mokro, a z nieba pada bliżej nieokreślona kasza, która […]

03/01/2023 Pies w nauce, Porady, pomysły, wskazówki, Z psem na co dzień
Książka „W Harmonii z Psem”

Kiedyś ze zwierzętami rozmawiał Doktor Dolittle i choć jako dziecko uwielbiałem tę serię książek, to teraz wiem, że była to […]

Zapisz się Rysunek psa
Facebook Instagram Zaloguj się

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

×