Książka „W Harmonii z Psem”

03/01/2023 Pies w nauce, Porady, pomysły, wskazówki, Z psem na co dzień

Kiedyś ze zwierzętami rozmawiał Doktor Dolittle i choć jako dziecko uwielbiałem tę serię książek, to teraz wiem, że była to bajka. Na szczęście są Zosia Zaniewska-Wojtków i Piotrek Wojtków, którzy temat komunikacji ze zwierzętami, a konkretnie z psami, potraktowali bardzo serio i stworzyli (bo nie tylko napisali) pierwszą tak pełną, pogłębioną i progresywną książkę dotyczącą właśnie komunikacji naszych psich przyjaciół. 

Książka nosi tytuł „W Harmonii z Psem” i jest niezwykła z co najmniej kilku powodów. Pierwszy i najważniejszy to jej interaktywna forma. Na pozór to zwykła książka. A jednak mały detal sprawia, że jest wyjątkowa. Co jakiś czas, konkretnie 33 razy, na kartach książki pojawia się charakterystyczna, czarno-biała, zamknięta w niewielkim kwadracie, mozaika – to kody QR. Przy użyciu smartfona przenoszą czytelnika w drugi, filmowy wymiar książki Zosi i Piotrka. Jak bowiem najbardziej precyzyjnie, zrozumiale i szczegółowo opisać najmniejszy detal w zachowaniu psa? Najłatwiej go pokazać. I to właśnie można ujrzeć na ekranie telefonu pod linkami, do których odsyła czytelników QR kod z książki: filmy prezentujące zachowanie psa lub psów, dokładnie opisane i zinterpretowane przez duet autorów. Każde z zarejestrowanych na filmie zachowań można oglądać dowolną liczbę razy, wracać do nich, zastanawiać się, znowu oglądać. W sumie filmy załączone do książki trwają ponad pięć i pół godziny. Chylę czoła przed ich twórcami, bo na powstanie filmowej części książki składają się setki godzin obserwacji, analiz, czasami marznięcia na sopel, czasami gotowania się w upale, a potem znowu oglądanie nagrań, znowu analiza, weryfikacja wcześniejszych wniosków. Mozolna praca polegająca na dokumentacji zachowań psów, a potem na ich interpretacji. Efekt jest bardzo imponujący i, przede wszystkim, pouczający. 

Co znajdziemy w książce?

Książka Zosi i Piotrka prowadzi czytelnika przez kluczowe ich zdaniem zachowania psów. Kluczowe w kontekście, który wyznacza wspólne życie psa i człowieka, kluczowe dla rozumienia zachowań naszych pupili w codziennym życiu z nami, a także takie, które pomagają obalać mity dotyczące zachowań psów, które narosły w ludzkiej świadomości przez poprzednie dekady czy nawet stulecia. „W Harmonii z Psem” charakteryzuje się bowiem bardzo głębokim, empatycznym i opartym na doświadczeniu i otwartości podejściem do interpretacji psich zachowań. Podejściu dotychczas nieobecnym w publikacjach książkowych w Polsce, podejściu tyleż nowatorskim i progresywnym, co opartym na najnowszych badaniach, szerokiej, interdyscyplinarnej wiedzy autorów. Spośród gigantycznego zakresu psiej komunikacji czytelnicy (i, chyba należy dodać, widzowie w przypadku nagrań filmowych) dostają w „W Harmonii z Psem” najważniejsze dla relacji z człowiekiem zakresy tematyczne: to, jak inaczej psy odbierają przestrzeń i czas; to, jak ważne jest znaczenie kontekstu dla interpretacji zachowania; to, jak rozpoznać psią radość i z czym można ją pomylić; to, czym i po co jest psia agresja w kontekście komunikacji; to, co to jest psia zabawa i kiedy nią faktycznie jest, a kiedy zupełnie nie i w końcu to, kiedy stawiać psu granice, jak to robić i czemu ważna jest psia autonomia i niezależność. Wszystkie te zagadnienia składają się na klucz do dobrego zrozumienia komunikacji zwierzęcia i budowania z nim zdrowej i mądrej relacji. 

Poza warstwą merytoryczną nie sposób przejść obojętnie obok estetycznych walorów książki. Estetyka zresztą bardzo tu z zawartością merytoryczną współgra – zaprojektowane przez Zosię Zaniewską-Wojtków a, narysowane przez Monikę Smetaniuk ilustracje błyskotliwie oddają sens psich zachowań. Z pełnym przekonaniem polecam „W Harmonii z Psem” każdemu opiekunowi psa lub osobom, które mają psy w pobliżu siebie. Żeby współistnieć w harmonii i szczęściu, niezbędne jest wzajemne zrozumienie, a to właśnie oferuje ta istotna książka. 

Autor tekstu: trener Psiedszkola Paweł Lachowicz

← Nowszy wpis
Poprzedni wpis →
Inne z tej kategorii
21/02/2023 Pies w nauce, Z psem na co dzień
Harmonizowanie z psem

Podążanie za psem – modny slogan czy rzeczywista poprawa relacji? Czy harmonizowanie się z psem pomoże nam lepiej zrozumieć się […]

24/01/2023 Z psem na co dzień
Wąsy u psa. Po co psu wąsy?

Wyobraźcie sobie grudniowe popołudnie. Wracacie z pracy po zmroku, jest zimno, mokro, a z nieba pada bliżej nieokreślona kasza, która […]

21/12/2022 Porady, pomysły, wskazówki
Sylwester z psem – jak pomóc psu, który się boi?

Na głośne wystrzały, wybuchy oraz migoczące fajerwerki wiele psów reaguje lękiem. Podpowiadamy jak przygotować się na Sylwestrową noc, jak psu […]

Zapisz się Rysunek psa
Facebook Instagram Zaloguj się

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

×