Pies w butach

04/07/2017 Z psem na co dzień
buty dla psa

 Jedna z naszych ostatnich wycieczek skończyła się dla Bordka średnio. Trochę za długi spacer po asfalcie z kamyczkami, plus szaleńcze bieganie Bordzia w tę i z powrotem = zdarte opuszki. Bordziowi zrobiliśmy awaryjnego kapcia, natomiast ja postanowiłam się przygotować na następna taką przygodę. Poza kupnem całosezonowych butów dla psów, uczę go chodzenia w nich.

Jak zacząć uczyć psa chodzić w butach?

Wiele osób będzie musiała zacząć od warunkowania, czyli w tym przypadku, tworzenia psu przyjemnych skojarzeń z widokiem/dotykiem/noszeniem butów. Może się przydać komenda „podaj łapę” jeżeli macie ją wyćwiczoną to ułatwi zadanie, ale nie jest to konieczne. 

But = coś miłego (np. pasztet)

Możemy zacząć od następujących ćwiczeń:

Gdy pies będzie obojętny na dotyk łapy możemy zacząć ćwiczyć wkładanie buta. Najpierw zakładamy buta na kilka sekund i zdejmujemy – wciąż używamy smakołyków do nagradzania za spokojne zachowanie. U nas takie ćwiczenia nie były konieczne ponieważ Bordo od maleńkości ma kojarzony dotyk łap z czymś przyjemnym. 

Także, po tym jak Bordek podał mi łapę dałam mu smakołyka i zaczęłam zakładać mu buta. Dzięki temu, że cały czas go chwaliłam, nie wyrywał swojej łapki – utwierdziłam go w tym, że robi to co bym chciała żeby robił i że dostanie za to zaraz nagrodę. I tak też się stało. Włożyłam buta, dałam nagrodę, zapięłam buta, dałam kolejną nagrodę. To samo zrobiliśmy z drugą łapą. 

Na początku, pies w butach tak jak większość innych psów łaził jak jakiś krab, wystawiając łapy na wszystkie strony. 

Jak odwrócić uwagę psa od butów?

Odrazu zaczęłam z nim ćwiczyć proste komendy typu siad, leżeć, kic, obrót- są to komendy, które doskonale zna i lubi, nie zadawałam mu ćwiczeń za którymi mniej przepada np. chodzenie przy nodze. Gdy pies tylko zaczyna się interesować butem, odwracamy jego uwagę zabawką albo ćwiczeniem. W końcu się przyzwyczai do tego, że coś ma na łapach i nie będzie już odczuwał dyskomfortu, trochę jak my przyzwyczajamy się do zegarka na ręku lub opaski na włosach – poprostu przestajemy je czuć.

Jak nałożyć psu buty?

U nas wystarczyła jedna 5 minutowa sesja żeby Bordo zapomniał o butach, natomiast każdy pies jest inny. Róbcie ze swoimi psami krótkie sesje (3-5 minutowe) i ściągajcie buty zanim pies się znudzi zabawą. Stopniowo wydłużajcie czas noszenia butów i wplatajcie w ćwiczenia swobodne spacerowanie.

Poza spacerami po śliskich, ostrych lub gorących powierzchniach, buty mogą się również przydać w zime, gdy chodniki są pokryte solą a opuszki łap wysuszone. Podczas zimy dokuczają nam również kulki śniegulki, które robią się między opuszkami i uwierają podczas chodzenia.

Powodzenia!!!

Zosia Zaniewska-Wojtków
Specjalista ds. behawiorystyki psów

Zobacz również:
sport z psem

← Nowszy wpis
Poprzedni wpis →
Inne z tej kategorii
21/02/2023 Pies w nauce, Z psem na co dzień
Harmonizowanie z psem

Podążanie za psem – modny slogan czy rzeczywista poprawa relacji? Czy harmonizowanie się z psem pomoże nam lepiej zrozumieć się […]

24/01/2023 Z psem na co dzień
Wąsy u psa. Po co psu wąsy?

Wyobraźcie sobie grudniowe popołudnie. Wracacie z pracy po zmroku, jest zimno, mokro, a z nieba pada bliżej nieokreślona kasza, która […]

03/01/2023 Pies w nauce, Porady, pomysły, wskazówki, Z psem na co dzień
Książka „W Harmonii z Psem”

Kiedyś ze zwierzętami rozmawiał Doktor Dolittle i choć jako dziecko uwielbiałem tę serię książek, to teraz wiem, że była to […]

Zapisz się Rysunek psa
Facebook Instagram Zaloguj się

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

×