Rasy psów – LABRADOR RETRIEVER
Labrador, a dokładniej to labrador retriever jest od wielu lat jedną z najpopularniejszych ras psów w Polsce. Skąd tak duże nią zainteresowanie? Na pewno wpływa na nie pogodne i towarzyskie usposobienie psów labrador retriever.
Labradory to duże, silne psy – mierzą około 55 centymetrów i ważą do 35 kilogramów. Sama nazwa rasy może być trochę myląca, bo Labrador najprawdopodobniej wcale nie pochodzi z kanadyjskiego półwyspu o tej nazwie lecz z innej wschodniej części Kanady – Nowej Fundlandii. Ich przodkiem był popularny w tamtych rejonach pies świętego Jana – ciężkiej budowy, silny pies wodny, z gęstą, ciemną sierścią używany do pomocy w polowaniach czy przynoszenia porwanych przez wodę rybackich sieci.
W XVIII wieku psy te zostały sprowadzone do Europy, zyskując coraz większą popularność w Anglii i Szkocji, jako psy aportujące ptactwo podczas polowań. W kolejnym stuleciu rozpoczęła się celowa hodowla labradorów. W 1903 roku rasa Labrador Retriever została uznana przez angielski związek kynologiczny. Najpierw uznawane za poprawne było tylko umaszczenie czarne, a żółte i brązowe uważano za błąd w hodowli, jednak po pewnym czasie także one zostały uznane za obowiązujące. Do niemal połowy XX wieku labradory pozostawały niemal wyłącznie w rękach osób polujących, a dopiero w latach sześćdziesiątych zaczęła się ich szalona i trwająca do dziś wielka popularność, jako psy rodzinne, do towarzystwa. W naszym kraju pierwsze psy tej rasy pojawiły się w połowie lat osiemdziesiątych.
Usposobienie psów rasy Labrador Retriever
Labradory to zazwyczaj psy bardzo towarzyskie, lubiące kontakt z ludźmi i innymi psami. Ale uwaga – nie przesadzajmy z intensywnością i nadmierną emocjonalnością w tychże kontaktach, bo „nakręcony” i pobudzony labrador bywa później ciężki do opanowania i uspokojenia. To właśnie przyjacielskość, radość z towarzystwa i chęć współpracy z opiekunami powoduje, że cieszy się on niesłabnącą od lat popularnością.
Te wszystkie cechy czynią też z labradorów dobrą i często używaną rasę, jako psy przewodniki, psy ratujące, psy szukające (w policji i innych służbach) a także psy do dogoterapii.
Należy pamiętać, że labradory przez wieki używane były jako psy biorące udział w polowaniach, dlatego ich instynkt i potrzeby łowieckie to element czyniący je psami o dużych potrzebach ruchowych, wymagających możliwości węszenia i pływania. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że labradory, jak mało kto, lubią taplać się w błocie i nie przepuszczą żadnej napotkanej na spacerze kałuży.
Labrador Retriever – długość życia
Labradory średnio żyją 10-14 lat. Oczywiście zdarzają się przypadki długowieczności, gdy psy tej rasy cieszą się dobry zdrowiem znacznie dłużej. Żeby tak było warto dbać o zdrowie psa, a w przypadku labradorów najpoważniejszym wyzwaniem są stawy – ich wrażliwe struktury, które w połączeniu z niejednokrotnie olbrzymim apetytem, prowadzącym do dużej wagi, są bardzo narażone na urazy.
Do częstych chorób należy u nich dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. A to, wraz z otyłością, to krok w kierunku zapalenia lub zwyrodnienia stawów. Labradory stosunkowo często zapadają również na przypadłości endokrynologiczne, jak niedoczynności tarczycy czy cukrzyca. Dlatego, aby zapewnić długie i zdrowe życie waszemu labradorowi, pamiętajcie o badaniach i kontrolnych wizytach u weterynarza.
Szkolenie i wychowanie psów rasy Labrador Retriever
Pozytywne, dobre szkolenie nie zaszkodzi żadnemu labradorowi, ani jego opiekunom. Warto rozpocząć wspólną drogę przez psio-ludzkie życie od kilku spotkań w psim przedszkolu, gdzie trenerka lub trener poprowadzi was przez mądrą socjalizację z innymi psami i pokaże zasady, które są niezbędne do dobrego zrozumienia i współpracy z psem. Labradory to psy uwielbiające współpracę z opiekunem, więc świetnie odnajdą się w sportach takich jak obedience czy rally-o. Sportem niemal stworzonym dla labradorów jest dummy, czyli aportowanie sportowe. Dummy wymaga zapamiętania, gdzie upadły rzucone przedmioty, a także kolejności przynoszenia ich opiekunom. Dla labradorów to wspaniała rozrywka, bo przecież ta rasa należy właśnie do aporterów.
Wady i zalety psów Labrador Retriever
To co najczęściej motywuje osoby do kupienia psa rasy labrador, to ich przyjazne usposobienie i to też należy uznać za ich największą zaletę. Wesoły, towarzyski, przywiązany do opiekunów i rodziny to na pewno wspaniałe cechy tych psów. Niewątpliwie za ich zaletę należy uznać ich szlachetny wygląd – godną, silną sylwetkę. Wady? Cóż, naszym zadaniem psy nie mają wad, ale być może to co dla jednych będzie atutem, dla innych będzie przeszkodą – zatem pamiętajmy, że labradory to psy potrzebujące dużo ruchu, lubiące być w centrum zainteresowania i wymagające towarzystwa.
Dla kogo pies rasy Labrador Retriever będzie najlepszy?
Labrador to pies dla osób, które szukają aktywnego, wesołego, towarzyskiego przyjaciela. To doskonały wybór dla osób, które mogą poświęcić psu sporo czasu, chodzić z nim na długie spacery, nie boją się błota i wody, które labrador naniesie do domu czy 30 kilogramów psiej miłości, która zwali się na niego w najmniej oczekiwanym momencie.
Autor tekstu: trener Psiedszkola Paweł Lachowicz