Rasy psów – HUSKY

23/06/2022 Rasy psów

Husky jest jedną z ras psów pierwotnych. Jej kolebką jest, tu nie ma niespodzianki, Syberia. Husky to psy, które łączy się z ludem Czukczów, który zamieszkiwał półwysep rozciągający się z Syberii w kierunku Alaski. Kiedy około 3000 lat temu doszło do znacznego ochłodzenia klimatu Czukcze zaczęli wykorzystywać psy do ciągnięcia sań. Ideałem był niewielki pies, który potrzebował mało pokarmu, ale był na tyle silny, żeby ciągnąć zaprzęgi z upolowaną zwierzyną na długich dystansach. Do dzisiaj takie właśnie są husky – wytrzymałe i lubiące ruch.

Z Syberii do Europy psy te trafiły przez Amerykę Północną. W 1909 roku pierwszy pies husky został sprowadzony do Kanady. Tam przez lata rasa ta zdobywała uznanie doskonale radząc sobie w zawodach psich zaprzęgów. Husky używane były nie tylko w sporcie, ale również w pracy – do przewożenia niezbyt ciężkich ładunków i poczty. Psy tej rasy rozpowszechniły się w Kanadzie i USA, a gdy w latach 50-tych hodowla psów husky w przeżywała tam olbrzymi wzrost, pierwsze ich egzemplarze trafiły do Europy. Pierwsze husky dotarły do Polski w 1983 roku. Od tego czasu popularność rasy nieustannie rośnie.

Husky syberyjski jest psem średniej wielkości – suczki mają od 51 do 56 centymetrów w kłębie, a psy od 53 do 56 centymetrów. Waga waha się od 16 do 22 kilogramów wśród suczek, do 20-27 kilogramów wśród psów. Husky ma gęste futro o różnorodnym umaszczeniu: od białego po czarny, z charakterystyczną „maską” na głowie. Dość często u psiaków tej rasy możemy się spotkać z  różnobarwnością tęczówek.

Usposobienie psów rasy husky

Należy pamiętać, że Husky to rasa pierwotna. A takie zazwyczaj cechuje duże poczucie niezależności i zainteresowanie środowiskiem naturalnym. Warto mieć to na uwadze zwłaszcza w miejscach, gdzie może poczuć dzikie zwierzęta, bo jest duże prawdopodobieństwo, że pobiegnie za tropem. W takich sytuacjach dobrze mieć psa na długiej lince lub wypracować perfekcyjnie hasło przywołujące.

Równocześnie husky to psy lubiące towarzystwo człowieka i zazwyczaj żyjące z nim w przyjaźni. Podobnie jest z innymi psami – zazwyczaj dobrze odnajduje się w towarzystwie innych przedstawicieli swojego gatunku. Należy jednak pamiętać, że cechy rasy to tylko część tego, co wpływa na zachowanie danego psa. Kluczowa jest bowiem dobra socjalizacja (dobra nie oznacza intensywna), indywidualne cechy, poziom zaspokojenia potrzeb, w tym chyba najważniejszej – potrzeby bezpieczeństwa.

Samotny, zamknięty na małej przestrzeni husky będzie nieszczęśliwy i sfrustrowany. A to oznacza kłopoty – nie tylko dla psa, ale też dla jego opiekuna, który nie powinien się wówczas dziwić, że psiak niszczy rzeczy, jest niespokojny, czy wyje, bo husky często wokalizuje, w przeciwieństwie do szczekania.   

Pies husky – długość życia

Husky to psy długowieczne, zwłaszcza jak na ich spore rozmiary. Zatem, ile żyją husky? Przeciętna długość ich życia to 12-14. Psy tej rasy zazwyczaj nie mają poważnych problemów zdrowotnych; oczywiście jeśli zapewnimy odpowiednią opiekę – dobrą, jakościową dietę oraz sporą dawkę ruchu, co dla kochających aktywność fizyczną husky jest bardzo ważne. Pozostając w bezruchu husky potrafią nadmiernie przybrać na wadze, a z tym mogą się wiązać problemy zdrowotne i wpływać na długość życia psa.

Szkolenie i wychowanie psów rasy husky

Husky, jako pies pierwotny, potrzebuje dobrego i mądrego wychowania. Takiego, które jest otwarte na jego naturalne potrzeby. To psy bardzo inteligentne, chętne do współpracy, nauki i wspólnego spędzana czasu. Warto trenować posłuszeństwo, uczyć się sztuczek, ale przede wszystkim do perfekcji dopracować przywołanie, bo to może oszczędzić nam i psu stresu i nerwów związanych z ucieczką i zgubieniem się naszego husky’ego, gdy na spacerze po lesie ruszy w pogoń na przykład za lisem.

Husky to psy wręcz stworzone do wyścigów psich zaprzęgów, ale na pewno doskonale poradzą sobie także biegach przełajowych z psem, czy dogtrekkingu.

Wady i zalety psów husky

Psy nie mają wad, co najwyżej źle dobranych ludzi, którzy mogą sobie nie radzić z psimi potrzebami. Do takich właśnie, koniecznych do spełnienia potrzeb i wymagań w przypadku husky należą z pewnością duże potrzeby ruchowe tych psów, konieczność regularnego wyczesywania, zwłaszcza latem, aby nie doszło do odparzeń skóry i wynikających z tego chorób. Warto pamiętać, że husky nie jest psem, który lubi na długo zostawać sam w zamkniętej przestrzeni.

Co do zalet to jest ich mnóstwo, dlatego wymieńmy tylko te najbardziej oczywiste. Husky są piękne. Ich szlachetny, pierwotny wygląd robi duże wrażenie. Poza tym, jest tak, jak zostało to już napisane wyżej – to psy zdrowe, długowieczne, towarzyskie i chętne do współpracy z człowiekiem. 

Dla kogo pies rasy husky będzie najlepszy?

Decydując się na psa rasy husky, warto pamiętać, o jego cechach i potrzebach. Dlatego dobrze, jeśli trafi do domu, w którym żyją osoby aktywne i mające czas, który mogą spędzić z psem na długich spacerach w miejscach, gdzie pies może aktywnie węszyć i eksplorować. Konicznie pamiętajcie, że wybieg w ogrodzie nie zastąpi dobrego, satysfakcjonującego spaceru. Na co dzień pies może mieszkać w małej kawalerce, ale musi mieć zapewnioną możliwość długiego i swobodnego chodzenia w otwartej przestrzeni. Jeśli macie na to czas i ochotę – husky będzie wspaniałym kompanem.

Autor tekstu: trener Psiedszkola Paweł Lachowicz

← Nowszy wpis
Poprzedni wpis →
Inne z tej kategorii
08/01/2023 Rasy psów
Rasy psów – JAMNIK

Jamnik, to brzmi dumnie. Myślę, że nie znajdziecie nikogo, kto nie wiedziałby jak wygląda jamnik. W naszym kraju rasa ta […]

30/07/2022 Rasy psów
Rasy psów – SETER IRLANDZKI

Seter irlandzki, to uosobienie elegancji, zwinności i inteligencji. Wszystkie te cechy zamknięte są pod płaszczem lśniącej, soczystokasztanowej szaty, która w […]

25/04/2022 Rasy psów
Rasy psów – LABRADOR RETRIEVER

Labrador, a dokładniej to labrador retriever jest od wielu lat jedną z najpopularniejszych ras psów w Polsce. Skąd tak duże […]

Zapisz się Rysunek psa
Facebook Instagram Zaloguj się

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

×