Hotele dla psów – czy to dobre rozwiązanie na okres urlopu?

14/07/2022 Pies w nauce, Porady, pomysły, wskazówki, Z psem na co dzień

Urlop… Z jednej strony czas błogiego wypoczynku, z drugiej zaś strony kwestia wyjazdu może nam spędzać sen z powiek. Nie zawsze jesteśmy w stanie zabrać ze sobą pupila, ponieważ nie każdy ośrodek wypoczynkowy akceptuje zwierzęta. Czy warto w takiej sytuacji rozważyć hotele dla psów i czy to dobre rozwiązanie dla każdego psa? Otóż… to zależy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze hotelu?

Miałam to szczęście, że pracowałam w hotelu dla psów. Mogę Wam zatem zdradzić jak wygląda opieka nad czworonogami zza kulis i spróbuję dać Wam kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze psiego hotelu. Przede wszystkim zaczniemy od kwestii wyboru odpowiedniego miejsca. Rynek oferuje nam spory wachlarz możliwości, zaczynając od hotelików domowych, w których jest miejsce dla maksymalnie kilku podopiecznych, kameralne hotele przydomowe z większą ilością miejsc oraz wielkie centra hotelowe, w których przebywa od kilkunastu do kilkudziesięciu psiaków. Są też hotele, które przyjmują wyłącznie psy ras małych. Najczęstsze ograniczenia hotelowe dotyczą psów agresywnych, schorowanych oraz suk w cieczce i tu prawdopodobnie należałoby rozważyć także inne formy opieki nad zwierzętami, ponieważ znalezienie miejsca, które świadczy takie usługi będzie nieco trudniejsze.

Jak wygląda hotel?

Ośrodki oferują nam możliwość hotelowania psów w domach, w indywidualnych pokojach/ boksach oraz zewnętrznych kenelach. Warto zaznaczyć, że nie każdy pies odnajdzie się w takich warunkach. Dobrą praktyką jest umówienie się na dzień próbny. W tym czasie warto obejrzeć cały ośrodek, jak jest usytuowany, czy dysponuje ogrodzonym terenem (i jaki to rodzaj zabezpieczeń), czy spacery odbywają się poza teren hotelu i jak wygląda przestrzeń, w której przebywają pupile. Warto sprawdzić jak wygląda poziom sanitarny w takim miejscu, czy jest klimatyzacja, czy znajdują się tam jakieś niebezpieczne konstrukcje i czy psi hotel jest na bieżąco sprzątany. Jeżeli budynek jest na piętrze, warto spytać czy zwierzaki będą codziennie pokonywały kilka kondygnacji schodami czy może jest winda do dyspozycji hotelu. Dodatkowo, nie zaszkodzi spytać o kwestię wygłuszenia ścian, co może się okazać szczególnie istotne np. podczas burzy.

Doświadczenie pracowników

Będąc na miejscu warto zebrać pełen wywiad dotyczący kompetencji pracowników i ich doświadczenia w pracy z psami oraz tego czy są przeszkoleni w zakresie pierwszej pomocy. Wypadki mogą się zdarzyć wszędzie – proza życia. Czasem będzie to zwykłe ukąszenie owada, innym razem zwichnięcie łapki czy zakrztuszenie się. Jeżeli hotel ma pod swoją opieką kilkanaście lub kilkadziesiąt podopiecznych, warto podpytać o ilość pracowników świadczących całodobową opiekę nad psami, bo to znacząco może wpłynąć na standard usług. Większość ośrodków utrzymuje stały kontakt z opiekunem za pomocą mediów społecznościowych i codziennie wysyłane są relacje z pobytu oraz zdjęcia, dlatego warto podpytać pracowników o to czy i w jaki sposób hotel dla psów się z nami kontaktuje.

Zdrowie podopiecznych

Zdecydowanie warto skonsultować z hotelem sposób weryfikacji stanu zdrowia podopiecznych. Hotel dla zwierząt powinien traktować jako złoty standard sprawdzanie aktualnych szczepień (wścieklizna, choroby zakaźne) oraz udokumentowanego zabezpieczenia przed pasożytami zewnętrznymi (pchły, kleszcze). W miejscach, gdzie tłumnie przyjmowane są psy istnieje ryzyko pojawienia się kaszlu kenelowego, czyli zakaźnego zapalenia oskrzeli i tchawicy. To kolejna kwestia, o którą warto zadbać przed pozostawieniem psa w ośrodku. Pracownicy hotelu powinni czuwać nad komfortem czworonogów, ale także ich zdrowiem. Warto ustalić rozwiązanie w przypadku, gdy psiak poczuje się gorzej – czy możliwy jest transport do lekarza prowadzącego zwierzaka lub czy w takim wypadku funkcjonuje dyżurna przychodnia weterynaryjna.

Punkt programu – czyli dzień próbny

Jeśli miejsce spełnia nasze oczekiwani i decydujemy się na dłuższy pobyt, hotel powinien zaproponować pobyt próbny na kilka godzin, by sprawdzić jak nasz pupil odnajdzie się w konkretnych warunkach. Jak wynika z mojego doświadczenia dzień próbny był kluczowy dla wszystkich – zarówno dla psa, opiekunów jak i pracowników hotelu. Podczas takiego dnia próbnego pies przede wszystkim uczy się, że opiekun po niego wraca, zbiera pozytywne skojarzenia w nowym miejscu i buduje zaufanie do nowych opiekunów. Dzięki temu wracając do hotelu po raz kolejny będzie czuł się zdecydowanie pewniej i bezpieczniej. Jeżeli ośrodek nie proponuje nam dnia próbnego lub temat ten traktuje po macoszemu, powinna nam się zapalić czerwona lampka w głowie. Pracownicy hotelu powinni wykorzystać ten czas na poznanie przyszłego podopiecznego – wskazać czy podczas dłuższego pobytu mogą pojawić się jakieś problemy oraz ocenić emocje psa podczas pierwszej wizyty. Jeżeli pojawią się jakieś wątpliwości na tym etapie, ewentualny pobyt psa w hotelu powinien być skonsultowany z opiekunem i na tej podstawie podjęte dalsze kroki. Może to być propozycja kolejnego lub kilku dni próbnych, tak by psiak z czasem oswajał nowe miejsce lub zaproponowanie alternatywnego rozwiązania. Dlatego bardzo ważne jest, by poszukiwania hotelu rozpocząć odpowiednio wcześnie, by przed samym wyjazdem nic nas nie zaskoczyło. Jak sprawdzić czy dzień próbny był udany? Przede wszystkim warto obserwować psa po powrocie do domu. Jeżeli zaobserwujecie przygnębienie u psa lub pogorszenie nastroju, to sygnał, że to miejsce nie jest dla Was. Warto sprawdzić też czy psiak chętnie wraca do hotelu. Może to, ale niekoniecznie musi świadczyć o standardzie opieki.  Potraktujcie to jako wskazówkę, że być może Wasz podopieczny nie czuje się dobrze w warunkach hotelowych i być może warto wówczas rozważyć innych rodzaj opieki – petsittera lub zaprzyjaźnionej osoby. 

Jak powinna wyglądać opieka w hotelu dla psów?

Każdy pobyt w hotelu powinno poprzedzać podpisanie stosownej umowy. Warto zapoznać się z zapisami dokumentu przed pobytem hotelowym, ponieważ może się okazać, że niektóre podpunkty są niezgodne z naszymi potrzebami. Wówczas na chwilę przed urlopem zafundujemy sobie sporo niepotrzebnego stresu związanego z poszukiwaniem nowego miejsca. Każde miejsce cechuje inna specyfika pracy. Niektóre hotele dla psów oferują swoim gościom wybiegi zewnętrzne, na których przeprowadzane są socjalizacje z psami. Inne z kolei oferują wyłącznie spacery poza teren hotelu. Każda doba hotelowa powinna zawierać co najmniej kilka spacerów fizjologicznych. Ośrodki mogą mieć inny system opieki, natomiast w każdym takim miejscu powinien być przeznaczony czas zarówno na atrakcje, zapewnienie potrzeb eksploracyjnych jak i odpoczynek psa. Przed zameldowaniem pupila warto ustalić ilość spacerów, jakie będzie odbywał podczas takiego pobytu, zapytać o której jest pierwsze wyjście w ciągu dnia, a o której ostatnie. Warto też wstępnie ustalić czy nasz pies będzie uczestnikiem spotkań w grupie psów (jeśli tak – w jak dużej?) lub czy będzie chodził wyłącznie na spacery. Większość psów czuje się komfortowo w konfiguracji 1:1 lub w grupie psów, które się już bardzo dobrze znają. Spotkania w skupisku, gdzie jest mnóstwo obcych psów, mogą (i z pewnością będą) dla psów bardzo stresujące. Kolejną ważną kwestią jest karmienie. Wiele psów może odczuwać stres związany z rozłąką z opiekunem i pobytem w nowym miejscu, stąd mogą się pojawić problemy z apetytem lub problemy gastryczne. Aby ograniczyć dodatkowy stres związany ze zmianą karmy, warto zaopatrzyć psa w odmierzone porcje posiłków, które pupil je na co dzień i poinstruować opiekunów w hotelu w jaki sposób żywić podopiecznego. Warto tu wspomnieć, że niektóre ośrodki stosują indywidualne podejście do gościa hotelowego i stosują się do zaleceń opiekuna, a są też takie które mają ustalony schemat postępowania i ewentualne zmiany mogą wymagać dodatkowych opłat. Psi hotel powinien także zapewnić wygodne posłania oraz miski.  Natomiast warto zabrać ze sobą coś, co będzie przypominało zapach domu. Może to być ulubiony kocyk psa lub ulubione legowisko. To pomoże mu się poczuć bezpieczniej w obcym miejscu. Jeżeli nasz pupil wymaga przyjmowania leków, warto zabrać je poporcjowane tak, by ułatwić odpowiednie dawkowanie i dołączyć instrukcję ich podawania. Warto też wyposażyć psa w sporą ilość naturalnych, bezpiecznych gryzaków, które będą mogły być wydawane psu podczas pobytu. Żucie, gryzienie i wylizywanie pozwala się psom zrelaksować. 

Cena i warunki pobytu w hotelu dla psów

Koszt doby hotelowej będzie w dużej mierze uzależniony od lokalizacji hotelu, jego wielkości, ilości pracowników i rodzaju świadczonej opieki. Większość hoteli usytuowana jest na obrzeżach miast. Sezonowość ma tu duże znaczenie, w miesiącach letnich i okołoświątecznych warto rezerwować pobyty z dużym wyprzedzeniem. Ceny zwykle oscylują w okolicach 100-150 złotych za dobę, przy czym warto ustalić w jaki sposób jest liczona doba. W niektórych ośrodkach doba zaczyna się już w godzinach porannych (bez względu na fakt, o której przyjeżdża gość hotelowy), w innych od momentu zameldowania zwierzaka. Są ośrodki, które zapewniają w ramach dodatkowej opłaty usługi groomerskie lub indywidualne szkolenia psów.

Jak ograniczyć stres psa związany z pobytem w hotelu?

To w zasadzie najważniejsze pytanie, które każdy opiekun powinien sobie zadać przed pozostawieniem psa w hotelu. Wybór psiego hotelu to nie spacer po bułki. Powinna to być przemyślana decyzja, poprzedzona obszernym wywiadem, ale przede wszystkim dobrana pod kątem konkretnego psa. Jeśli nasz pupil jest przyzwyczajony do ciągłego kontaktu z domownikami, nawet najlepszy hotel dla psów, w którym będzie odseparowany od ludzi, będzie dla niego stresujący. Jeśli natomiast mamy do czynienia z psim introwertykiem, zadbajmy o to, by pies w nowym dla siebie miejscu miał czas wyłącznie dla siebie. Ilość i jakoś spacerów może znacząco wpłynąć na komfort psa. Warto wybierać ośrodki, które indywidualnie podchodzą do gościa hotelowego. Jeśli nasz pupil na co dzień wychodzi na ostatni spacer o godzinie 21, a w hotelu będzie wychodził o godzinie 19.00, wówczas może odczuwać stres w związku ze zmianą rytmu dnia. Aklimatyzacja w nowym miejscu powinna być rozłożona w czasie, tak by zadbać o komfort czworonoga, ale także o jego poczucie bezpieczeństwa. Nie bójcie się zadawać pytań. Pracownicy hotelu, którym zależy na samopoczuciu psa z pewnością zrozumieją troskę o pupila i rozwieją wszelkie wątpliwości.

Nie każdy pies odnajdzie się w hotelu dla psów. Jest to bardzo indywidualna kwestia. Natomiast wielokrotnie widziałam psiaki, które uwielbiały pobyty w hotelu i już w progu drzwi zapominały o opiekunach i radosnym, płynnym krokiem maszerowały „jak u siebie”. Z mojego doświadczenia wynika, że kluczem do sukcesu jest podejście pracowników hotelu, odpowiednie przygotowanie psa, ale także nasze nastawienie. Oddając psa do hotelu musimy mieć pewność, że to właściwie miejsce. Psy doskonale wyczuwają nasz stres, w związku z czym sam proces pożegnania może być dla psa dodatkowym obciążeniem emocjonalnym.

Mam nadzieję, że powyższy artykuł rozwiał Wasze wątpliwości. Podróżowanie ze zwierzakami, to oczywiście super przygoda i budowanie niezapomnianych wspomnień, ale nie zawsze mamy ku temu możliwości. Warto wiedzieć jakie mamy alternatywy w okolicy i odpowiednio wcześnie zapoznawać pupila z nowym miejscem, tak by rozłąka z czworonogiem była jak najmniej stresująca.

Autorka tekstu: trenerka Psiedszkola Ola Wiatrak

← Nowszy wpis
Poprzedni wpis →
Inne z tej kategorii
21/02/2023 Pies w nauce, Z psem na co dzień
Harmonizowanie z psem

Podążanie za psem – modny slogan czy rzeczywista poprawa relacji? Czy harmonizowanie się z psem pomoże nam lepiej zrozumieć się […]

24/01/2023 Z psem na co dzień
Wąsy u psa. Po co psu wąsy?

Wyobraźcie sobie grudniowe popołudnie. Wracacie z pracy po zmroku, jest zimno, mokro, a z nieba pada bliżej nieokreślona kasza, która […]

03/01/2023 Pies w nauce, Porady, pomysły, wskazówki, Z psem na co dzień
Książka „W Harmonii z Psem”

Kiedyś ze zwierzętami rozmawiał Doktor Dolittle i choć jako dziecko uwielbiałem tę serię książek, to teraz wiem, że była to […]

Zapisz się Rysunek psa
Facebook Instagram Zaloguj się

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

×