Rasy psów – CAVALIER KING CHARLES SPANIEL

23/11/2021 Rasy psów

Cavalier King Charles Spaniel, podobnie jak jego bliski kuzyn, King Charles Spaniel, nazwę swojej rasy wziął, jakże by inaczej, od imienia XVII wiecznego króla Anglii, Karola I oraz jego syna Karola II. Ten pierwszy zapisał się w historii jako krwawy tyran, ale zarazem miłośnik tych psów, których wygląd po latach został odtworzony z obrazów zamawianych przez króla, a rasie nadano nazwę pochodzącą od słynnego ich miłośnika.

Wizerunek psa, który wygląda jak dzisiejszy Cavalier King Charles Spaniel, na obrazach pokazujących życie angielskiej arystokracji w XVII wieku jest bardzo powszechny. Widzimy na nich, jak te urocze, długowłose, małe psy leżąc ogrzewają kolana dam lub towarzyszą panom w polowaniach na ptactwo i drobną zwierzynę. 

Gdy w XIX wieku popularne stały się inne małe psy do towarzystwa, choćby mopsy czy pekińczyki, na skutek krzyżowania z nimi wspomnianych małych spanieli z królewskiego dworu, wygląd King Charles Spanieli mocno się zmienił – krótsza kufa, większe, wyłupiaste oczy – to najwyraźniejsze z tych zmian. Na początku XX wieku pojawił się pomysł odtworzenia wyglądu psa znanego z obrazów z dworu króla Karola sprzed prawie 300 lat. W 1928 roku ustalone zostały wzorce dwóch ras –  znanego z płócien Cavalier King Charles Spaniela oraz tego, który na skutek krzyżowania miał krótki pysk i płaską kufię – King Charles Spaniela. Przywróceniu pierwotnego wyglądu służyły konkursy przeprowadzane podczas wystaw psów w Anglii, podczas których właściciel psa najbardziej przypominającego te z obrazów, mógł otrzymać nagrodę pieniężną. Zwycięzca tego konkursu z 1928 roku, pies o imieniu Ann’s Son, stał się pierwowzorem rasy, o której jest ten tekst. Żeby odróżnić dwa rodzaje psów potrzebna była nowa nazwa. Stanęło na Cavalier King Charles Spaniel, a słowo Cavalier pochodzi od tytułu obrazu, na którym owe psy uwieczniono, a który brzmiał „King Charles Spaniels (The Cavalier’s Pets)”.

Co ciekawe, oficjalnie Cavaliery zarejestrowano w Anglii dopiero w 1945 roku i od tego momentu King Charles Spaniel i Cavalier King Charles Spaniel to dwie osobne rasy.

W Polsce pierwsze psy rasy Cavalier King Charles Spaniel trafiły w latach 70. poprzedniego wieku, a pierwsze udokumentowane narodziny szczeniąt Cavalier miało miejsce w 1981 roku.

Cavaliery to psy niewielkich rozmiarów – ważą 5-8 kilogramów i rosną do 35 centymetrów w kłębie. Istnieją cztery rodzaje umaszczenia Cavalier King Charles Spaniela: Black And Tan (czarny podpalany), Blenheim (biało-brązowy), Tricolor (biało-czarno-brązowy) oraz Ruby (rubinowy).

Warto pamiętać, że długa sierść Cavaliera wymaga sporo pielęgnacji i troski. Należy ją regularnie wyczesywać, aby nie robiły się kołtuny, z którymi poradzić sobie jest bardzo cieżko.

Charakter rasy Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel zostały zakwalifikowane do grupy IX klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, czyli psy ozdobne i do towarzystwa. Natomiast w amerykańskim Kennel Klub należą do kategorii „Toy Group”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza psy-zabawki. Jak niebezpieczne i krzywdzące konsekwencje może mieć dosłowne potraktowanie tej nazwy w stosunku do jakiegokolwiek psa, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Żaden pies nie jest bowiem zabawką, ale żywym, czującym, mającym swoje specyficzne potrzeby zwierzęciem. Mimo swoich filigranowych rozmiarów i niewielkiej wagi, Cavaliery to nie psy, które należy nosić w torebce, albo pod pachą. Nie zapominajmy, że mimo iż małe i urocze z wyglądu, są to psy i potrzebują, jak niemal każdy pies eksplorować, wąchać, gryźć i komunikować się ze światem w psi sposób.

Charakteryzując Cavalier King Charles Spaniela należy pamiętać, o tym że wywodzi się on ze spanieli, czyli psów myśliwskich. To właśnie ma duże znaczenie w określaniu charakteru psów tej rasy. Zwyczaj są to psy czujne, żywiołowe, potrzebujące zaspokojenia swoich łowieckich potrzeb, które chętnie będą oddawać się tropieniu, węszeniu czy gonieniu. Cavaliery to psy zazwyczaj towarzyskie i potrzebujące obecności opiekunów, dla których z założenia samotność nie jest przyjemnym stanem. Często bywa, że opinie o charakterze i zachowaniu przedstawicieli rasy Cavalier King Charles Spaniel może determinować ich wielkość. Bywa, że opiekunowie nie przestrzegają komunikatów, które wysyła pies i nieświadomie „wciągają” go w zagrożenie. Tak bywa, choćby w sytuacji, gdy pies nie chce gdzieś iść, a człowiek z racji niewielkiego rozmiaru czworonoga, z łatwością przeciąga go na smyczy lub wnosi na rękach w przestrzeń lub sytuację, której pies się obawia. To z kolei powoduje, że przestraszony pies staje się nerwowy i niepewny, szczeka, skacze i pokazuje zęby. Ale to nie wina jego charakteru, lecz niezrozumienia przez opiekunów psiej komunikacji i potrzeb. Cavalier King Charles Spaniel, który czuje się pewnie i bezpiecznie, na pewno będzie dobrym i wesołym kompanem niejednej rodziny.

Cavalier King Charles Spaniel – ile żyje?

Cavalier, jak większość małych psów, żyje stosunkowo długo. Zwyczaj zdrowe psy tej rasy dożywają 12-15 lat. Niestety są też podatne na niektóre choroby. Według ankiety, którą przeprowadził amerykański Kennel Club, Cavalier King Charles Spaniel to rasa, która najczęściej ma wadę zastawki, a ta często powoduje niewydolność serca. Według badania aż 42% Cavalierów umarło właśnie z powodu dolegliwości związanych z nieprawidłowa pracą serca. Dlatego jeśli zdecydujecie się na zakup psa tej rasy, koniecznie regularnie kontrolujcie u weterynarza stan tego najważniejszego psiego mięśnia. Inną chorobą, na którą zdarza się cierpieć Cavalierom, jest występujący wyłącznie u tej rasy, Zespół Epizodycznego Upadania (EFS). Schorzenie objawia się skurczami mięśni po wysiłku lub stresie, co może prowadzić do nagłego przewracania się. Skurcze zazwyczaj nie są bolesne i da się je leczyć.

Szkolenie i wychowanie psów Cavalier

Przedstawiciele rasy Cavalier King Charles Spaniel to psy, które bardzo lubią współpracę z ludźmi, dlatego warto zapisać się na szkolenie. Pod okiem wykwalifikowanej trenerki lub trenera na pewno dużo wspólnie z psem tej rasy da się osiągnąć. Oczywiście polecamy szkolenie metodami pozytywnymi. Warto zacząć od małego, czyli szkolenia dla szczeniaków, a potem kontynuować w wieku młodzieńczym. Cavalier to pies, który jest sprawny i gibki, więc świetnie poradzi sobie z różnymi sztuczkami i zadaniami. Jako kolejny krok w szkoleniu Cavalier King Charles Spaniela warto zainteresować się treningiem psich sportów z zakresu posłuszeństwa – Obedience lub jego wersji „na luzie”, czyli Rally-O. Jako, że piesek Cavalier to jednak spaniel, to na pewno dużo spełnienia i satysfakcji może wynieść z treningu tropienia użytkowego. Generalnie, jak prawie każdy inny pies, także Cavalier będzie szczęśliwy mogąc spędzać czas na treningu z opiekunem. 

Wady i zalety psów rasy Cavalier King Charles Spaniel

Z pewnością do zalet tej rasy należy zaliczyć jej przyjazne, wesołe i towarzyskie usposobienie. Cavaliery to psy raczej ciche, które nie są bardzo skłonne do nadmiernego szczekania. Zaletą, która dla niektórych może stać się też wadą, jest piękna, długa sierść. Niestety wymaga ona systematycznej i czasochłonnej pielęgnacji.

Dla kogo pies rasy Cavalier King Charles Spaniel będzie najlepszy?

Cavalier King Charles Spaniel to pies towarzyski, lubiący ludzi i przebywanie blisko nich. Dlatego z pewnością poczuje się dobrze w większych rodzinach, choć absolutnie nie wyklucza to szczęśliwego życia takiego psa w mniejszych „stadach”. Jeśli Cavalier trafi do domu, w którym są dzieci, warto pamiętać, aby uczyć maluchy, że pies może nie mieć ochoty na przytulanie, tarmoszenie i ściskanie. Z racji swojej „towarzyskości” dobrze, jeśli nie będzie zbyt często zostawał sam na długie godziny, bo może to spowodować jego frustrację i smutek. Psy tej rasy polecane są osobom, które lubią pracować i ćwiczyć ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi – wspólny trening i nauka haseł czy sztuczek może być dla Cavaliera świetną rozrywką i przysłużyć się budowaniu dobrej relacji z opiekunami.

Autor tekstu: trener Psiedszkola Paweł Lachowicz

← Nowszy wpis
Poprzedni wpis →
Inne z tej kategorii
08/01/2023 Rasy psów
Rasy psów – JAMNIK

Jamnik, to brzmi dumnie. Myślę, że nie znajdziecie nikogo, kto nie wiedziałby jak wygląda jamnik. W naszym kraju rasa ta […]

30/07/2022 Rasy psów
Rasy psów – SETER IRLANDZKI

Seter irlandzki, to uosobienie elegancji, zwinności i inteligencji. Wszystkie te cechy zamknięte są pod płaszczem lśniącej, soczystokasztanowej szaty, która w […]

23/06/2022 Rasy psów
Rasy psów – HUSKY

Husky jest jedną z ras psów pierwotnych. Jej kolebką jest, tu nie ma niespodzianki, Syberia. Husky to psy, które łączy […]

Zapisz się Rysunek psa
Facebook Instagram Zaloguj się

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

×