Rasy psów – BULDOG FRANCUSKI

24/01/2022 Rasy psów

Skąd właściwie wzięły się buldogi francuskie? Oczywiście, że z… Anglii. Dlaczego więc w nazwie jest francuski? Bo właśnie w tym kraju osiedliła się grupa angielskich tkaczy, którzy w poszukiwaniu pracy emigrowali w dobie rewolucji przemysłowej z ojczyzny, zabierając ze sobą swoje ukochane psy – małe buldogi.

Dokładny przebieg tworzenia się rasy jest trudny do odtworzenia, ale wśród hipotez są takie, że buldog francuski powstał z krzyżówki buldoga angielskiego z mopsami lub niewielkich buldogów z psami do tępienia szczurów z Francji i Belgii. Nie ulega wątpliwości, że ich pradziadami były buldogi – psy wykorzystywane do obrzydliwej rozrywki, jaką były walki z bykami.

Gdy w 1835 roku została ona w Wielkiej Brytanii zabroniona, srogie buldogi zaczęły być mieszane z mniejszymi i lżejszymi psami, aż powstała miniatura dawnego psa do walk. Pierwszy związek miłośników buldoga francuskiego został utworzony we Francji w 1880 roku, a osiem lat później stworzono pierwszy wzorzec rasy.

Prawdziwą nobilitacją dla buldożków i początkiem ich wielkiej popularności trwającej do dziś było pojawienie się psa tej rasy na dworze króla Anglii Edwarda VII. W Polsce buldogi francuskie pojawiły się niemal sto lat temu – w 1937 roku utworzono Klub Buldoga Francuskiego.

Buldog francuski – usposobienie

Buldogi francuskie to psy bardzo towarzyskie z dużymi potrzebami kontaktów społecznych. Zazwyczaj lubią spędzać czas ze swoimi ludźmi i zaprzyjaźnionymi psami, a zbyt długa samotność potrafi być dla nich trudna do zniesienia. Z drugiej strony warto pamiętać, że nadmierne natężenie i intensywność spotkań z nowymi ludźmi czy psami, nawet dla towarzyskiego buldożka mogą być kłopotliwe, stresujące i nieprzyjemne. Towarzystwo tak, ale w rozsądnych ilościach. Buldogi francuskie to psy ruchliwe, energiczne i żywiołowe. Z racji swojej dość masywnej i silnej budowy ciała oraz krótkich nóg nie będą dobrymi kompanami do biegania czy bardzo długich wypraw. Za to chętnie pochrapią obok opiekuna na kanapie. Bo buldogi francuskie, z racji budowy – krótkiego pyszczka – wydają dużo specyficznych odgłosów – chrapania, chrumkania, sapania, charczenia. Równocześnie są psami, które bardzo rzadko szczekają.

Ile żyje buldog francuski?

Niestety nie są to psy długowieczne. Z powodu stosunkowo częstych problemów zdrowotnych średnia długość ich życia to 9-11 lat. Buldogi francuskie należą do ras brachycefalicznych, które z racji nietypowej budowy czaszki (krótka kufa) miewają problemy z oddychaniem i bezdechy. Buldogi francuskie źle znoszą upały, więc warto pamiętać o zapewnieniu im latem cienia i dostępu do wody, żeby nie narażać ich na udar lub inne problemy zdrowotne

Szkolenie i wychowanie buldoga francuskiego

Buldogi to psy chętnie współpracujące z opiekunami, dość łatwe w ułożeniu i wychowaniu, jeśli zapewnimy im możliwość zaspokojenie potrzeb. Warto, jak z niemal każdym psem, wybrać się na kurs do dobrej psiej szkoły, aby pod okiem trenerki lub trenera nauczyć się z naszym pupilem podstawowych umiejętności. Trening z zakresu posłuszeństwa lub sztuczek to świetny sposób na pogłębianie naszej więzi z buldogiem i zapewnianie mu wartościowej rozrywki. Warto pamiętać, że buldogi szybko się męczą, więc trening nie powinien być zbyt długi i intensywny. Z tego też powodu, oraz ograniczeń wynikających z silnej, zbitej budowy, nie są dla buldogów francuskich wskazane psie sporty, w których potrzeba skoczności czy szybkości. Świetnie sprawdzą się natomiast w noseworku lub rally-o.

Wady i zalety psów rasy buldog francuski

Zalety buldoga francuskiego widać już na pierwszy rzut oka – to przeuroczy wygląd. Ich krzywy zgryz, wyłupiaste oczy, nietoperze uszy od razu wywołują uśmiech na twarzy opiekunów. Z pewnością do wielkich zalet buldoga francuskiego można zaliczyć jego wesołe i towarzyskie usposobienie. Świetnie odnajduje się on w towarzystwie osób i innych psów. Chociaż te ostatnie miewają z buldogami kłopot, bo niepokoją je specyficzne odgłosy charczenia, które wydają psy ras brachycefalicznych. Wadą tej rasy są dość częste problemy zdrowotne.

Dla kogo buldog francuski będzie najlepszy?

Buldogi to psy, które są dobre… niemal dla każdego. Czy to w małych, czy dużych rodzinach, z dziećmi, czy bez – buldog, będzie świetnym kompanem. Nie polecamy tej rasy chyba tylko tym, którzy chcieliby ze swoim psem uprawiać dużo sportu i szukają towarzysza do wytężonej aktywności fizycznej. Ze względu na trudności w pokonywaniu schodów buldogi francuskie nie będą też dobrym wyborem dla osób mieszkających na wysokich piętrach w budynkach bez windy.

Autor tekstu: trener Psiedszkola Paweł Lachowicz

← Nowszy wpis
Poprzedni wpis →
Inne z tej kategorii
08/01/2023 Rasy psów
Rasy psów – JAMNIK

Jamnik, to brzmi dumnie. Myślę, że nie znajdziecie nikogo, kto nie wiedziałby jak wygląda jamnik. W naszym kraju rasa ta […]

30/07/2022 Rasy psów
Rasy psów – SETER IRLANDZKI

Seter irlandzki, to uosobienie elegancji, zwinności i inteligencji. Wszystkie te cechy zamknięte są pod płaszczem lśniącej, soczystokasztanowej szaty, która w […]

23/06/2022 Rasy psów
Rasy psów – HUSKY

Husky jest jedną z ras psów pierwotnych. Jej kolebką jest, tu nie ma niespodzianki, Syberia. Husky to psy, które łączy […]

Zapisz się Rysunek psa
Facebook Instagram Zaloguj się

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

×