Jakie zabawki są niebezpieczne dla psów?
Dla każdego opiekuna psa najważniejsze jest bezpieczeństwo czworonoga. Wybierając gadżety dla futrzastych podopiecznych należy zwracać szczególną uwagę na to, czy zabawki są dla nich na pewno bezpieczne.
Warto obserwować w jaki sposób nasz pies lubi się bawić i odpowiednio dobierać dla niego zabawki. Niektóre psy bardzo lubią rozszarpywać pluszaki, inne chcą spokojnie i długo zabawkę żuć. Czasem pies lubi po prostu nosić ulubioną zabawkę w pysku i chce ją zabierać na spacery czy z nią spać. Obecnie na rynku znajdziemy bogaty asortyment w sklepach z artykułami dla zwierząt, dzięki czemu możemy dobrać odpowiednie zabawki dla każdego psa.
Jakich zabawek nie dawać psu?
Wybierając zabawki dla naszego czworonoga unikajmy takich, które mają twarde lub plastikowe elementy, które zwierzę może oderwać, połamać i połknąć, np. przyklejane oczka u pluszaków. Należy również zwrócić uwagę czym jest wypchana pluszowa zabawka. Niestety najczęściej jest to syntetyczna wata, którą niektóre psy z upodobaniem próbują zjadać. Można poszukać pluszaków uszytych z bezpiecznych tkanin i wypełnionych ekologicznymi trocinami.
Należy zwracać uwagę na wielkość zabawek. Za mała piłka może zostać połknięta przez psa i ugrząźć zwierzęciu w przełyku. Aby ją wyjąć może być potrzebna interwencja chirurga. Sporo mówi się również o rzucaniu psu patyków, jako o dość ryzykownej praktyce. Pies goniąc lecący patyk jest nieostrożny, łapie przedmiot w pędzie. Patyk może niefortunnie wbić się w podniebienie lub gardło psa i zrobić mu ogromną krzywdę.
Warto również zwracać uwagę na zabawki z behawioralnego punktu widzenia – czyli czy dana zabawka spełnia konkretną rolę i pozwala psu rozwijać różne psie zachowania, czy zabawa nią relaksuje naszego czworonoga, czy przypadkiem pies nie stresuje się dźwiękiem jaki wydaje zabawka i czy poziom emocji zwierzęcia za bardzo nie wzrasta podczas takiej zabawy. Bardzo często zdarza się, że piszczące piłeczki drażnią psa, ale zwierzę nie potrafi odpuścić kontrolowania tego przedmiotu i ciągłego naciskania lub chowania zabawki w kąt. Aż tak obsesyjne zainteresowanie jakimś przedmiotem rzadko jest oznaką dobrej zabawy czy przyjemnych odczuć z tym związanych.
Trujące zabawki dla psów
Wiele zabawek dla psów nie zawsze spełnia europejskie standardy bezpieczeństwa. Zdarza się że zawierają resztki metali ciężkich i w przypadku, gdy zwierzę rozgryzie i połknie jej kawałki może to skończyć się tragicznie.
Często też zabawki mają wady konstrukcyjne, przez co nie wytrzymują jakiejkolwiek intensywniejszej zabawy – łatwo ulegają zniszczeniu i mogą stać się dodatkowo niebezpieczne jeśli pies połknie rozgryzione fragmenty.
Warto pamiętać, że nie znajdziemy raczej takiej zabawki, której pies, prędzej czy później, nie zdoła zniszczyć. Kupując bezpieczny produkt będziemy spokojni, że naszemu podopiecznemu nic nie grozi. Tak czy inaczej staramy się monitorować zabawę psa, szczególnie młodego. Dobrą praktyką jest po prostu nadzorowanie naszego czworonoga podczas zabawy tak, aby dbać o jego bezpieczeństwo.
Bezpieczne zabawki dla psa
Jak było wspomniane wcześniej, po pierwsze należy zwracać uwagę na wiek i preferencje czworonoga. Później dobieramy zabawki wykonane z solidnych, bezpiecznych materiałów. Warto zwrócić uwagę czy zabawka posiada certyfikację TÜV Rheinland, która jest gwarantem użycia bezpiecznych materiałów i prawidłowej konstrukcji zabawki. Jeśli producent zabawek ma taki certyfikat, to na pewno się nim pochwali na swojej stronie.
Monitorujemy zabawę psa – jeśli zwierzę zaczyna rozrywać zabawkę to patrzymy czy połyka rozgryzione części. Możemy wtedy zaoferować psu naturalny gryzak, aby zaspokoił swoją potrzebę rozszarpywania i żucia, a nie zrobił sobie przy tym krzywdy. Aktywne szarpanie się z psem za pomocą zabawki – szarpaka również może być rozwiązaniem. Szarpaki zwykle są wyjątkowo trwałe i wymagają zaangażowania opiekuna w taką zabawę, co zapewnia pewną dozę kontroli większości aspektów dotyczących bezpieczeństwa. Po zakończeniu takiej zabawy zostawiamy psa z naturalnym gryzakiem dla wyciszenia emocji, a materiałowy szarpak chowamy.
Warto zwrócić uwagę na to, w jakim stanie emocjonalnym jest nasz pies bawiąc się daną zabawką, tak aby nie pojawiły się zachowania kompulsywne, będące poza kontrolą psa. Jeśli ma to miejsce, dobrze zastanowić się, czy nie wynika to z niezaspokojonych podstawowych potrzeb, które zabawka może pomóc psu zastąpić, ale nie zawsze jest wystarczająca. Dobrze podzielić się takimi obserwacjami z behawiorystą, tak aby zabawa była jednym z wielu sposobów w jaki pies rozładowuje swoje napięcia i realizuje potrzeby, ale nie jedynym sposobem.
Potrzeba zabawy, czy to z opiekunem, innym psem czy samodzielna, może być niezwykle silna u psa. Dobrze, by opiekun zadbał o możliwość jej zaspokojenia przez czworonoga, ale nigdy nie ignorował kwestii bezpieczeństwa ukochanego zwierzaka. Bezpieczne zabawki dla psa są warte wydanych pieniędzy, bo ryzyko związane z ich używaniem jest zdecydowanie mniejsze i zwierzak ma zwykle więcej radości z samej zabawy.
Autorka tekstu: trenerka Psiedszkola Ewa Kalińska