Powitanie nowego psa w domu. Jak bezpiecznie wprowadzić psiego członka rodziny?

14/10/2021 Z psem na co dzień

Pojawienie się nowego psa w domu wiąże się z radością, podekscytowaniem i czasem obawą jak najlepiej wprowadzić zwierzę tak, aby szybko się zaaklimatyzowało w nowym miejscu. Niezależnie od tego, czy pod naszą opiekę trafia szczeniak, czy dorosły już pies, czy kupujemy psa z hodowli czy adoptujemy ze schroniska, należy dobrze przemyśleć taką decyzję i zastanowić się, jak obecność zwierzęcia wpłynie na nasze dotychczasowe życie.

Musimy odpowiedzieć sobie na takie pytania, jak chociażby czy znajdziemy codziennie czas, aby zająć się psem, zabrać go na spacer czy szkolenie. Czy udźwigniemy finansowo leczenie weterynaryjne psa i późniejszą opiekę nad psim seniorem. Jak będą wyglądać nasze urlopy – czy będziemy zabierać psa ze sobą czy organizować dla niego opiekę? Czy jesteśmy gotowi na wiele niewiadomych – zaskoczeń i czasem też rozczarowań, bo opieka nad psem bywa trudna pod naprawdę wieloma względami.

Jeśli już świadomie zdecydujemy, że jesteśmy gotowi, aby zamieszkał z nami w domu pierwszy pies, pozostaje zaplanowanie momentu wprowadzenia psa do naszego domu. Jest to trudny moment dla zwierzęcia, bo zmienia się otaczające go środowisko, wszystko jest nieznane i dodatkowo nie zna jeszcze swoich nowych opiekunów. Bardzo ważne, aby szczególnie zadbać o poczucie bezpieczeństwa psa w tych pierwszych momentach w nowym domu.

Co zrobić, aby pies dobrze się czuł w nowym miejscu?

Dobrze jest przygotować specjalne miejsce dla psa w domu np. posłanie, usytuowane w spokojnym miejscu w mieszkaniu. W domu powinny też być zabawki, do których pies ma dostęp, nawet jeśli nie chce się nimi bawić na początku. Już na samym początku wybieramy miejsce, gdzie nowy pies w domu będzie jadł i pił. Bardzo ważne, aby psu nie przeszkadzać w jedzeniu. Poczucie bezpieczeństwa, gdy zwierzę je lub pije pomaga psu poczuć się dobrze w nowym domu.

Jak zrobić kojec dla psa w domu?

Kojec dla psa może okazać się pomocny, gdy pies zostaje sam w domu, a my chcemy mieć pewność, że będzie w tym czasie bezpieczny. Kojec to ograniczona np. płotkami, przestrzeń w domu, gdzie pies może swobodnie poruszać się, bawić i spać i gdzie ma dostęp do wody. Jest tam bezpieczny, ale ma też ograniczony dostęp do pobudzających go bodźców, co skutecznie może pomóc, szczególnie młodym psom, wyciszyć się i zasnąć. W przypadku małego szczeniaka, w kojcu również może chcieć się wypróżnić, więc warto zadbać o to, by miał taką możliwość, szczególnie jeśli przebywa w nim dłużej i pod nieobecność opiekuna.
Stosowanie kojca przy szczeniaku to tylko narzędzie tymczasowe, które pomaga nam zadbać o bezpieczeństwo psa, nauczyć go zasad panujących w domu, wdrożyć go w rytm życia nowej rodziny i zadbać o jego zdrowy i bardzo cenny sen i odpoczynek.

Spokojne zostawanie samemu to podstawa szkolenia psa w domu. Dom powinien być dla psa miejscem odpoczynku. Harce i emocjonującą zabawę lepiej proponować psu na zewnątrz podczas spacerów. W domu możemy oczywiście z psem pracować, ale niech sesje treningowe będą bardzo krótkie i nie pobudzające psa. Lepiej skupić swoje wysiłki na nauce spokojnego odpoczynku niż budować u psa wieczne oczekiwanie na zabawę i interakcję. Zabawy dla psów w domu powinny raczej wyciszać psa niż podnosić jego poziom emocji. Dobrze oferować psu gryzaki, zabawy węchowe czy nawet przećwiczyć podstawy posłuszeństwa, niż inicjować zabawę w gonienie piłki czy intensywne szarpanie.

Jak nauczyć psa zostawania w domu?

Umiejętność zostawania samemu w domu to podstawa w treningu psa. Zaczynamy od zbudowania u psa poczucia bezpieczeństwa w nowym domu, a potem jak najszybciej zaczynamy przyzwyczajać go do nawet krótkiego przebywania samemu, najpierw w osobnym pokoju czy innym pomieszczeniu w domu, a potem podczas nieobecności opiekuna. Dążymy do tego, aby pies zrozumiał, że czasowa nieobecność opiekuna nie wiąże się z niczym traumatycznym, a stan ten jest tymczasowy i zwierzę jest w stanie po prostu w tym czasie wypoczywać. Możemy zaoferować psu gryzak, albo bezpieczne zabawki do żucia, co pomoże czworonogowi wyciszyć się i zasnąć.

Przy wprowadzaniu psa do domu najważniejsza jest cierpliwość, wyrozumiałość i otwarty umysł. Warto być gotowym na spotkanie z behawiorystą, który odpowie na wszystkie nurtujące nas pytania i pomoże nam zrozumieć zachowanie psa. Behawiorysta pomoże również zapobiec pojawieniu się ewentualnych problemów – szkolenie potem jest prostsze, efektywniejsze i staje się prawdziwą przyjemnością.

Autorka tekstu: trenerka Psiedszkola Ewa Kalińska

← Nowszy wpis
Poprzedni wpis →
Inne z tej kategorii
21/02/2023 Pies w nauce, Z psem na co dzień
Harmonizowanie z psem

Podążanie za psem – modny slogan czy rzeczywista poprawa relacji? Czy harmonizowanie się z psem pomoże nam lepiej zrozumieć się […]

24/01/2023 Z psem na co dzień
Wąsy u psa. Po co psu wąsy?

Wyobraźcie sobie grudniowe popołudnie. Wracacie z pracy po zmroku, jest zimno, mokro, a z nieba pada bliżej nieokreślona kasza, która […]

03/01/2023 Pies w nauce, Porady, pomysły, wskazówki, Z psem na co dzień
Książka „W Harmonii z Psem”

Kiedyś ze zwierzętami rozmawiał Doktor Dolittle i choć jako dziecko uwielbiałem tę serię książek, to teraz wiem, że była to […]

Zapisz się Rysunek psa
Facebook Instagram Zaloguj się

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

×