Jak zostać psim behawiorystą?

18/09/2020 Z psem na co dzień

Praca z psami to dla wielu osób spełnienie marzeń. Obecnych możliwości jest bardzo wiele, zmienia się postrzeganie psów przez ludzi, a co za tym idzie ilość oferowanych usług dla zwierząt rośnie. Na liście znajdziemy weterynarzy, techników weterynarii, groomerów, trenerów psów, czy behawiorystów. W tym artykule skupimy się na tych ostatnich, czyli na tym jak zostać psim behawiorystą oraz czym różni się ta praca od pracy trenera psów.

Trener psów a behawiorysta

Trener psów to osoba, która pomaga opiekunom nauczyć ich psa pewnych zachowań. Może prowadzić zarówno zajęcia indywidualne jak i grupowe. Posiada szeroką wiedzę na temat tego w jaki sposób uczy się pies i jak z nim pracować, aby osiągać fajne i długotrwałe efekty w postaci pożądanych zachowań. Są to często zachowania bardzo przydatne w życiu codziennym, takie jak na przykład chodzenie przy nodze, spokojne siedzenie i leżenie pomimo rozproszeń czy nauka rezygnacji, ale też szereg fajnych sztuczek. Behawiorysta natomiast zajmuje się rozwiązywaniem problemów jakie pojawiają się w psich zachowaniach. To bardzo często w dużo mierze praca z opiekunem i pomoc w zrozumieniu jego psa, w budowaniu lepszej relacji i świadomości dotyczącej psich potrzeb oraz podłoża zachowań problematycznych. Psi behawiorysta pomaga między innymi w poradzeniu sobie z lękiem separacyjnym, z agresją na linii pies-pies, czy agresją lękową w stosunku do ludzi.

Jak zostać behawiorystą?

Osoba, która chciałaby pracować z psami jako behawiorysta, powinna cechować się dużą empatią do zwierząt, otwartą głową i gotowością do wychodzenia poza pewne schematy. Praca z problemowych psem jest często też obarczona stresem, niejednokrotnie bowiem można poczuć na sobie trudne emocje jakie przeżywa pies i jak trudno mu sobie poradzić z jakąś sytuacją. Często też współpraca z opiekunem takiego psa bywa trudna, istnieje wiele utartych przez lata przekonań, które trzeba takiemu opiekunowi wytłumaczyć i pokazać alternatywne metody pracy do schematów w jakich obecnie funkcjonuje. Rolą behawiorysty jest więc pokazanie opiekunowi rozwiązań, które mogą pomóc im funkcjonować lepiej na co dzień. Często taka osoba musi też wykazać wiele zrozumienia dla opiekunów, którzy często zgłaszają się już zupełnie wykończeni problemem ich psa. Dlatego zdolności komunikacyjne u behawiorysty psów odgrywają bardzo dużą rolę w jego pracy.

W klasyfikacji zawodów i działalności nie ma czegoś takiego jak zawód behawiorysty, natomiast jest zawód zoopsychologa. Różnicę pomiędzy tymi dwoma dziedzinami opisałam w innym artykule na blogu „Psi behawiorysta – kto to?”. Profesje te jednak na tyle się przenikają, że w praktyce oraz mowie potocznej są używane właściwie wymiennie.

Zawód zoopsychologa, według prawa, nie wymaga uzyskania wykształcenia wyższego. Nie ma też właściwie żadnych wytycznych odnośnie wymaganej ścieżki edukacji w tym zakresie. Istnieje natomiast szereg szkoleń i kursów, podczas których można zdobyć bardzo obszerną wiedzę na temat emocjonalności psów, problemów w zachowaniach oraz metod pracy z nimi. Większość z nich kończy się certyfikatem ukończenia, który warto uzyskać jako potwierdzenie posiadania odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji do pracy z psami problemowymi.

Jak wybrać odpowiedni kurs behawiorysty psów?

Na co należałoby zwrócić uwagę decydując się na kurs behawiorysty? Przede wszystkim warto przyjrzeć się wykładowcom oraz ich kompetencjom. Powinniśmy poczytać o ich kwalifikacjach oraz osiągnięciach, a także o tym czy odpowiada nam sposób w jaki pracują oraz metody jakich używają. Kolejnym elementem będzie zawartość merytoryczna kursu, a konkretnie tematy jakie będą poruszane podczas wykładów/spotkań. Warto zwrócić uwagę czy taki kurs obfituje w dużą ilość zajęć praktycznych oraz czy zawiera omówienia prawdziwych przypadków psów problemowych i prowadzonej dla nich terapii. Podobnie jak przy wyborze szkolenia na trenera psów, tak i przy kursie behawiorysty, praktyka jest niezwykle istotnym elementem, który pomoże przygotować taką osobę do późniejszej pracy.

Cena kursu behawiorysty zwierzęcego

Kursy specjalistyczne, prowadzone przez wykwalifikowanych wykładowców i praktyków, potrafią mieć różne ceny. Widełki są szerokie, kwoty potrafią zaczynać się od 2 tys. po nawet 10 tys. Decydując się jednak szkolenie, cena kursu nie powinna być jedynym kryterium jakie bierzemy pod uwagę. Warto dobrze przemyśleć naszą decyzję, na podstawie aspektów poruszonych powyżej. Problemy z jakimi zgłaszają się opiekunowie są często skomplikowane i wymagają dużej wiedzy od specjalisty, który podejmuje z nimi pracę. Warto więc zainwestować swój czas oraz pieniądze w szkolenie czy kurs u najlepszych specjalistów po to, aby przyjść swoim przyszłym klientom z kompleksową pomocą oraz głową pełną pomysłów.

Autorka tekstu: trenerka Psiedszkola Agata Szczepanik

← Nowszy wpis
Poprzedni wpis →
Inne z tej kategorii
21/02/2023 Pies w nauce, Z psem na co dzień
Harmonizowanie z psem

Podążanie za psem – modny slogan czy rzeczywista poprawa relacji? Czy harmonizowanie się z psem pomoże nam lepiej zrozumieć się […]

24/01/2023 Z psem na co dzień
Wąsy u psa. Po co psu wąsy?

Wyobraźcie sobie grudniowe popołudnie. Wracacie z pracy po zmroku, jest zimno, mokro, a z nieba pada bliżej nieokreślona kasza, która […]

03/01/2023 Pies w nauce, Porady, pomysły, wskazówki, Z psem na co dzień
Książka „W Harmonii z Psem”

Kiedyś ze zwierzętami rozmawiał Doktor Dolittle i choć jako dziecko uwielbiałem tę serię książek, to teraz wiem, że była to […]

Zapisz się Rysunek psa
Facebook Instagram Zaloguj się

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

×