Jak nauczyć psa komend?

11/06/2020 Pies w nauce, Z psem na co dzień

Komendy dla psa, lub inaczej „hasła”, są kluczowym elementem w treningu psa. To z ich pomocą wskazujemy psu o jakie zachowanie go chcemy w danej chwili poprosić. Komendami mogą być wypowiadane przez nas słowa, ale i same gesty – najważniejsze jest to, aby poprzez systematyczne i przemyślane treningi nauczyć psa co one oznaczają. I tu nasuwa się czasami pytanie – czy to jest w ogóle potrzebne? Odpowiedź brzmi: tak! Trening z psem to nie tylko fajna zabawa i wspólne spędzanie czasu, ale również często kwestia bezpieczeństwa i zgodnego funkcjonowania pod jednym dachem. Przykładowo, poprzez naukę komendy uniemożliwiającej „nie”, możemy zatrzymać naszego psa gdy biegnie w stronę ulicy lub gdy próbuje zjeść odpadki z ziemi. Takich przykładów jest mnóstwo i warto nauczyć psa podstawowych umiejętności, które uczynią nasze wspólne życie przyjemniejszym.

Kiedy rozpocząć naukę komend?

Tak naprawdę nauka rozpoczyna się w dniu pojawienia się psa w naszym domu. Warto małymi kroczkami wprowadzać psa w świat treningów, jednak robić to bardzo stopniowo, tak aby nie „zalać” psa zbyt dużymi wymaganiami. Jeśli mamy w domu szczeniaczka to skupiamy się na początku na nauce czystości i treningu samotności. Możemy powoli zacząć uczyć np. komendy „siad” czy przywołania. To o czym powinniśmy pamiętać, to to, że nie powinniśmy uczyć wielu komend na raz, powinniśmy robić bardzo krótkie powtórki i wplatać w trening dużo zabawy. Chcemy aby pies chętnie angażował się w pracę z nami, a nie zapamiętał jej tylko jako nudną naukę siadania czy chodzenia przy nodze. Naszym zadaniem, jako opiekunów czy trenerów, jest dopasowanie tak ćwiczeń do psa aby nie zniechęcał się i osiągał wiele sukcesów. Pamiętajmy, że każdy pies jest inny, a więc i sam proces nauki będzie się różnił.

W jaki sposób się do tego zabrać?

Jest wiele metod treningowych jednak jedną z najbardziej skutecznych i przynoszących trwałe rezultaty jest metoda pozytywnych wzmocnień. Polega ona na nagradzaniu psa za pożądane zachowanie – a więc mówiąc bardzo ogólnie, ucząc psa np. komendy „siad” nagradzamy go za każdorazowe zajęcie tej pozycji, dzięki czemu zwiększamy prawdopodobieństwo wystąpienia tego zachowania w przyszłości. W metodzie tej jest też wiele zabawy, a wiele badań dowodzi że nauka właśnie poprzez zabawę jest najbardziej efektywna. Dlatego tak ważne jest abyśmy my również z uśmiechem podchodzili do każdego treningu i zarażali psa naszym pozytywnym nastawieniem do ćwiczeń. Nauka o psach i rozwój metod szkoleniowych to wciąż prężnie rozwijająca się dziedzina i warto śledzić jej postępy – jest ogrom trenerów w Polsce i na świecie, którzy dążą do poznania psiej psychiki od każdej strony, aby uzyskać jeszcze lepsze porozumienie na linii pies-człowiek.

Jakich komend uczyć?

Wybór umiejętności jakich chcemy nauczyć naszego psa zależy oczywiście od naszych potrzeb oraz możliwości psiaka. Podstawowe komendy, od których na ogół zaczynamy to nauka siadania, leżenia, chodzenia przy nodze, rezygnacji (komenda uniemożliwiająca „nie”) czy przywołania. Są to bardzo praktyczne umiejętności, ale oprócz komend z zakresu podstawowego posłuszeństwa mamy tez różnego rodzaju sztuczki dla psa. I tu możemy naprawdę nauczyć ogromnej ilości zachowań, o ile tylko naszego psa nie ograniczają możliwości fizyczne, a nas zdrowy rozsądek 😊 Możemy nauczyć podawania łapy, wchodzenia między nogi („akuku”), stawania na dwóch tylnych łapkach czy szczekania na hasło. Słyszymy czasami opinie, że tego typu zachowania są do niczego niepotrzebne, ale tak naprawdę dzięki temu, że ich uczymy to stymulujemy cały czas psią głowę do pracy i przy okazji spędzamy fajnie czas z naszym psem.

Poniżej instrukcja jak nauczyć psa przykładowej sztuczki „daj głos”

„Daj głos” to dosyć łatwa sztuczka do nauczenia, jednak trzeba dobrze rozważyć to czy chcemy psa na pewno jej nauczyć. Wiele psów po poznaniu jej, zaczyna używać szczekania do wymuszania różnych rzeczy. Dlatego nie jest ona dobrym pomysłem dla psów, które już na co dzień dużo używają swojego głosu i łatwo się frustrują, ponieważ problem ten może się nasilić. Z drugiej strony, u psów bardzo mało szczekających, opanowanie tej sztuczki może być trudniejsze, ponieważ nauka polega w głównej mierze na podkładaniu komendy pod szczeknięcie – więc jeśli pies mało szczeka, to też mało okazji będziemy mieli do nauki.

Jak ćwiczyć: W pierwszej kolejności musimy wyposażyć się w super wartościowe dla naszego psa przysmaki lub ulubioną zabawkę. Interesujemy naszą nagrodą psa (możemy się nawet chwilę pobawić jeśli jest to zabawka), po czym gdy pies jest już podekscytowany, zabieramy ją wysoko do góry – tak aby nie mógł jej dosięgnąć. W takiej sytuacji pies z reguły prezentuje różne zachowania, które mogą poskutkować dostaniem nagrody – siada, kładzie się czy podaje łapę. Gdy nie osiąga zamierzonego efektu, zaczyna się lekko frustrować i może zacząć wydawać różnego rodzaju odgłosy lub szczekać – jak tylko to zrobi, nagradzamy psa. Powtarzamy ten schemat i czekamy na coraz „pełniejsze” szczeknięcia i za każdym razem za nie nagradzamy. Kiedy szczeknięcia pojawiają się już płynnie, możemy zacząć podkładać komendę, np. „daj głos” w momencie kiedy pies szczeka. W ten sposób ćwiczymy przez kilka – kilkanaście sesji. Po jakimś czasie pies powinien reagować szczeknięciem po usłyszeniu naszego hasła.

Autorka tekstu: trenerka Psiedszkola Agata Szczepanik

← Nowszy wpis
Poprzedni wpis →
Inne z tej kategorii
21/02/2023 Pies w nauce, Z psem na co dzień
Harmonizowanie z psem

Podążanie za psem – modny slogan czy rzeczywista poprawa relacji? Czy harmonizowanie się z psem pomoże nam lepiej zrozumieć się […]

24/01/2023 Z psem na co dzień
Wąsy u psa. Po co psu wąsy?

Wyobraźcie sobie grudniowe popołudnie. Wracacie z pracy po zmroku, jest zimno, mokro, a z nieba pada bliżej nieokreślona kasza, która […]

03/01/2023 Pies w nauce, Porady, pomysły, wskazówki, Z psem na co dzień
Książka „W Harmonii z Psem”

Kiedyś ze zwierzętami rozmawiał Doktor Dolittle i choć jako dziecko uwielbiałem tę serię książek, to teraz wiem, że była to […]

Zapisz się Rysunek psa
Facebook Instagram Zaloguj się

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

×