Dlaczego warto zapisać psa do przedszkola?

11/05/2021 Z psem na co dzień

Oczywiście nie ma obowiązku zapisywania psa do przedszkola. Jest bardzo wiele psów, które są świetnie wychowane bez uczęszczania do takiego miejsca. Natomiast szczeniak, który uczestniczy w takich zajęciach, podobnie jak jego opiekun, może na nich bardzo dużo skorzystać. Oto podpowiedzi dla tych, którzy zastanawiają się, czy warto iść z psem do przedszkola.

To co wydaje się najważniejsze i najbardziej wartościowe dla uczęszczających na zajęcia psiego przedszkola, to możliwość socjalizacji szczeniaka z innymi psami pod okiem trenera. Nieodpowiednia socjalizacja może bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku. Ważne jest, żeby intensywność kontaktów, sposób i przestrzeń w jakiej odbywają się spotkania psiaków, była odpowiednia. Spotkanie psów na siłę, w momentach, kiedy są do tego nieprzygotowane, w małych ograniczonych przestrzeniach, może spowodować, że pies zamiast mieć dobre doświadczenia wynikające ze spotkania z innym psem, zacznie się takich kontaktów bać i podchodzić do nich z lękiem lub nadmierną niepewnością. To odpowiednio przygotowany trener prowadzący zajęcia w psim przedszkolu zapewni waszym psom możliwości odpowiedniej, bezpiecznej i mądrej socjalizacji z innymi szczeniakami. Opowie wam jakie są podstawowe komunikaty wysyłane przez psy podczas spotkania z innymi psami, nauczy jak wspierać waszych podopiecznych podczas takich spotkań i kiedy je przerwać, jeśli jest taka potrzeba.

Elementem socjalizacji jest także to, że psy podczas zajęć w psim przedszkolu uczą się uwagi i współpracy z opiekunem nawet, gdy obok nich znajdują się inne psy, ludzie i nieznane im dotychczas  przedmioty. To także bardzo ważna lekcja.

Z socjalizacją waszych psów z innymi czworonogami wiąże się istotny aspekt doboru psiego przedszkola – zwróćcie uwagę na to, ile psów bierze udział w zajęciach, na jakiej przestrzeni się one odbywają i czy jest ona dopasowana do liczby kursantów. Więcej niż kilka szczeniaków podczas jednych zajęć może być niemożliwe do ogarnięcia, z odpowiednią troską i uwagą, przez jednego trenera. Dlatego jeśli w psim przedszkolu udział bierze naraz kilkanaście psów i jeden trener, to niekoniecznie są to warunki godne polecenia.

Dokonując wyboru psiego przedszkola powinniście również zwrócić uwagę na to, czy zajęcia odbywają się na terenie, który jest ogrodzony i bezpieczny zarówno dla waszych psów, was, jak i  innych osób i psów w okolicy. Ważne, żeby organizator zajęć w przedszkolu miał prawo do użytkowania terenu, na którym odbywają się zajęcia.

W psim przedszkolu wy i wasi podopieczni nauczycie się także, jak wykonywać różne ćwiczenia i polecenia. W ramach kursu powinna znaleźć się nauka umiejętności siadania przez psa, gdy opiekun go o to poprosi i wytrzymywania w tej pozycji podczas różnych rozproszeń, wracania do opiekuna, gdy woła on psa, chodzenia przy nodze, rezygnowania, czy wstrzymywania się na hasło wydane przez opiekuna. Chociaż wszystkie te hasła i towarzyszące im ćwiczenia są ogólnodostępne w internecie, to pomoc doświadczonego trenera jest często niezbędna, żeby dopasować je do konkretnego kursanta, jego psa, ich potrzeb i możliwości. To właśnie trener w psim przedszkolu pokaże, jak pracować żeby trening był przyjemnością i radością nie powodując nadmiernej frustracji.

Psie przedszkole to także okazja dla opiekunów żeby dowiedzieć się podstawowych informacji o wychowaniu i potrzebach psa. Jak trenować czystość, jak bawić się z psem, jak powinien wyglądać spacer – to wszystko powinno znaleźć się w programie kursu (w przypadku @Psiedszkola kursanci mają dostęp do platformy online, na której zamieszczone są kompletne i pełne wiedzy webinary poruszające najważniejsze kwestie behawioralne dotyczące każdego psa).

Wreszcie na koniec kwestia niezwykle ważna, choć mam nadzieję, że oczywista. W psim przedszkolu uczymy się współpracy i treningu z psem metodami pozytywnymi, wykluczającymi jakąkolwiek przemoc – słowną czy fizyczną wobec naszego szczeniaka. Tylko w ten sposób jesteście w stanie zbudować wartościową i opartą na przyjaźni i zaufaniu więź ze swoim psem. A od dobrej relacji zaczyna się wasze wspólne dobre życie. I tego właśnie uczymy naszych kursantów w Psiedszkolu. Zachęcam Was do zapisywania się do nas na psiedszkolne zajęcia dla maluchów, bo to moim zdaniem, co pewnie Was nie dziwi, najlepsza szkoła dla psów w Warszawie.

Autor tekstu: trener Psiedszkola Paweł Lachowicz.

← Nowszy wpis
Poprzedni wpis →
Inne z tej kategorii
21/02/2023 Pies w nauce, Z psem na co dzień
Harmonizowanie z psem

Podążanie za psem – modny slogan czy rzeczywista poprawa relacji? Czy harmonizowanie się z psem pomoże nam lepiej zrozumieć się […]

24/01/2023 Z psem na co dzień
Wąsy u psa. Po co psu wąsy?

Wyobraźcie sobie grudniowe popołudnie. Wracacie z pracy po zmroku, jest zimno, mokro, a z nieba pada bliżej nieokreślona kasza, która […]

03/01/2023 Pies w nauce, Porady, pomysły, wskazówki, Z psem na co dzień
Książka „W Harmonii z Psem”

Kiedyś ze zwierzętami rozmawiał Doktor Dolittle i choć jako dziecko uwielbiałem tę serię książek, to teraz wiem, że była to […]

Zapisz się Rysunek psa
Facebook Instagram Zaloguj się

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

×