Dlaczego psy wyją?

08/04/2021 Z psem na co dzień

Czy Twój pies wyje w nocy do księżyca? Zdarza mu się zawyć, gdy nie ma Cię w domu? A może zastanawia Cię, czemu psy wyją jak jedzie karetka lub radiowóz? Wokalizacja u psów może mieć różne przyczyny – czasami jest sygnałem, który powinien nakłonić nas do skonsultowania się z lekarzem weterynarii lub behawiorystą. W niektórych sytuacjach z kolei jest zupełnie naturalnym, instynktownym zachowaniem i nie ma większego powodu do niepokoju. Jakie są więc głównie sytuacje, w jakich pies wyje i czym to może być spowodowane?

Lęk separacyjny

Jedną z przyczyn wycia u psa jest tak zwany lęk separacyjny. O tym, że pies wyje, gdy zostaje sam w domu często nie zdajemy sobie sprawy, dopóki sąsiad nie powiadomi nas zostawiając karteczkę na drzwiach. Czasami słychać wycie już w momencie wychodzenia z klatki schodowej. Dlaczego tak się dzieję?

Psy wokalizujące po wyjściu opiekuna z domu to często spory problem dla całego otoczenia. Sąsiedzi się wściekają, opiekunowie stresują skargami i zniszczeniami, a sam pies po prostu bardzo źle się czuje, bo nie radzi sobie z samotnością. Wyciem próbuje pomóc sobie w danej sytuacji. Bardzo ważne jest, aby dobrze przeprowadzić z psem trening samotności już od jego pierwszych dni z nami w domu. Bardzo często zdarza się bowiem, że gdy nauka jest odkładana na później, to psu coraz trudniej jest zrozumieć, że wyjście opiekuna to jest normalna sytuacja i że nie wychodzi on na zawsze, tylko za jakiś czas wróci. Gdy jednak pojawi się już problem, to warto jak najprędzej spotkać się z behawiorystą, który pomoże w jego rozwiązaniu.

Czemu psy wyją jak jedzie karetka?

Wiele osób zastanawia się dlaczego psy wyją jak jedzie karetka. Jest bowiem pewna grupa psów, które zaczynają wyć za każdym razem, gdy usłyszą syrenę lub radiowóz na sygnale. Są one wyjątkowo wyczulone na dźwięki o takich wysokich tonach i ich reakcja w postaci wycia jest w pewien sposób instynktowna. Uważa się, że psy wyjąc w tych sytuacjach mają poczucie pewnej przynależności i dają znać, że tu są i słyszą co się dzieje. W przypadku wilków, gdy ich grupa się rozchodzi lub gdy zauważą coś niepokojącego w otoczeniu, to właśnie wycie jest sygnałem, który pomaga w lokalizowaniu się wzajemnie oraz w informowaniu o czymś niepokojącym w środowisku. Psy, pomimo tego, że wilkami nie są, to zostały w nich pewne zachowania instynktowne. Nie są w stanie rozpoznać skąd pochodzą odgłosy syren, a ponieważ w pewien sposób przypominają prawdziwe wycie, to potrafią włączyć instynktowną reakcję wycia u psa. Dodatkowo podobną reakcję wywołują u nich też inne wyjące psy.

Wiele osób zastanawia się, czy takie wycie do karetki to coś złego, natomiast psu nie dzieje się wtedy żadna krzywda, a po przejechaniu karetki czy radiowozu, na ogół wraca do spokoju i wcześniejszych czynności. Czasami wśród opiekunów istnieje też obawa, że psy wyją, bo mają delikatne uszy i takie dźwięki są dla nich bolesne, natomiast raczej trzeba by było spodziewać się dodatkowych sygnałów wskazujących na dyskomfort u psa, jak na przykład próby ucieczki, czy ukrycia się.

Nuda i wymuszanie

Zdarzają się psy, które wyją, chcąc zwrócić na siebie uwagą. Jest to specyficzny rodzaj wycia, dużo częściej pojawia się u ras północy, np. syberian husky. Często wycie staje się drogą do wymuszenia uwagi na psie, ponieważ opiekun stara się od razu psa uciszyć. Pamiętajmy jednak, aby zawsze doszukiwać się przyczyn danego zachowania i w przypadku, gdy jest to nuda, zapewnić psu dużą dawkę aktywności fizycznej oraz stymulacji umysłowej.

Problemy medyczne

U niektórych psów wycie może też być oznaką problemów natury medycznej oraz bólu. Gdy pies zaczyna nagle wyć, a nigdy tego wcześniej nie robił, to warto zastanowić się, czy nie kryje się za tym jakiś poważniejszy problem. W takiej sytuacji dobrze jest czujnie obserwować psa oraz udać się do lekarza weterynarii na badania.

Podsumowując, wyjący pies to często zupełnie normalne zjawisko. Wycie jest częścią języka psów i z jego pomocą komunikują się z otoczeniem. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy wycie naszego psa jest zupełnie normalne czy jednak nasz pies potrzebuje pomocy i w ten sposób daje nam znać, że coś jest nie w porządku, to warto skonsultować się z behawiorystą i/lub lekarzem weterynarii.

Autorka tekstu: trenerka Psiedszkola Agata Szczepanik

← Nowszy wpis
Poprzedni wpis →
Inne z tej kategorii
21/02/2023 Pies w nauce, Z psem na co dzień
Harmonizowanie z psem

Podążanie za psem – modny slogan czy rzeczywista poprawa relacji? Czy harmonizowanie się z psem pomoże nam lepiej zrozumieć się […]

24/01/2023 Z psem na co dzień
Wąsy u psa. Po co psu wąsy?

Wyobraźcie sobie grudniowe popołudnie. Wracacie z pracy po zmroku, jest zimno, mokro, a z nieba pada bliżej nieokreślona kasza, która […]

03/01/2023 Pies w nauce, Porady, pomysły, wskazówki, Z psem na co dzień
Książka „W Harmonii z Psem”

Kiedyś ze zwierzętami rozmawiał Doktor Dolittle i choć jako dziecko uwielbiałem tę serię książek, to teraz wiem, że była to […]

Zapisz się Rysunek psa
Facebook Instagram Zaloguj się

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

×