Tresura psa krok po kroku

04/03/2020 Z psem na codzień

Zacznijmy od tego czym jest „tresura psa”. Obecnie dosyć rzadko używa się tego określenia w kontekście szkolenia psów, chociaż wciąż jest w obiegu. Podczas gdy jeszcze paręnaście czy parędziesiąt lat temu takie szkolenie polegało w dużej mierze jedynie na wymaganiu jak najbardziej posłusznego wykonywania przez psa komend swojego opiekuna, tak w obecnych czasach dużo większy nacisk kładzie się na budowanie dobrej relacji z psem oraz na tym aby nauka podstawowego posłuszeństwa sprawiała radość zarówno opiekunowi jak i samemu psu. Dlatego też „tresowanie psa” nie jest najbardziej trafionym określeniem i dużo przyjemniej brzmi „szkolenie psa” lub „trening z psem”. Dlatego takim też słownictwem będziemy się posługiwać 😊

No to jak jest z tym szkoleniem?

Jak ono wygląda, kiedy warto zacząć i czy nasz pies na pewno się do tego nadaje (albo może raczej: czy my sobie poradzimy 😊)? Zacznijmy od początku, czyli od momentu, kiedy w naszym domu pojawia się pies. Bardzo istotne jest aby od samego początku nauczyć go zasad jakie w nim funkcjonują. Warto od razu wyznaczać granice, ale i chwalić za zachowania, które nam się u psa podobają. Dzięki temu proces nauki przebiegnie w dużo bardziej jasny dla psa sposób. Dobrym rozwiązaniem jest również rozejrzenie się za szkoleniami i nauką podstawowego posłuszeństwa, które może zaproponować szkoła dla psów. Jeżeli mamy szczeniaka to warto wybrać zajęcia dla maluchów gdzie psie dziecko uczy się między innymi przebywania w towarzystwie innych psów oraz wykonywania ćwiczeń i skupiania uwagi na swoim opiekunie w obecności rozproszeń (jakimi są inne psy oraz ich opiekunowie). Takie zajęcia często zawierają również elementy socjalizacji, podczas których wykwalifikowany trener psów pokazuje nam na jakie zachowania u naszego psa należy zwracać uwagę, które interakcje są wartościowe, a które lepiej przerwać.

Szkolenia dla starszych psów

W przypadku starszych psów również nie jest za późno na naukę! Tak naprawdę każdego psa możemy czegoś nauczyć, a wspólne ćwiczenia są wspaniałą możliwością na zacieśnianie więzi między psem, a opiekunem. Ponadto dobrze wypracowane różnego rodzaju komendy dla psa stanowią pewnego rodzaju pomoc dla niego w odnalezieniu się w naszej psio-ludzkiej relacji. Pokazują jasno czego się od niego oczekuje, dzięki czemu łatwiej jest mu się odnaleźć w naszym świecie.

Często pojawia się pytanie o różnego rodzaju sztuczki. Czy nauka psa sztuczek jest nam do czegoś potrzebna? Sporo osób uważa, że nie i skupia się jedynie na podstawowym posłuszeństwie. Natomiast częste trenowanie z psem nowych umiejętności może podtrzymywać jego dobrą kondycję psychiczną. Psia głowa jest wtedy cały czas aktywowana, a to jest bardzo ważne dla każdego psa (również dla takiego w podeszłym wieku). Dlatego warto pamiętać, że sztuczki dla psa to nie tylko zabawa, ale również stymulacja umysłowa i kolejny element zacieśniający więź z opiekunem.

Trening psa

Czasami w treningu z psem napotykamy różnego rodzaju trudności. Jedną z głównych bywa często niechęć psa do ćwiczeń. Co zrobić w takiej sytuacji? Przyczyn niechęci do treningów może być wiele. W zdecydowanej większości są to problemy z motywacją, nad którą warto nieustannie pracować. W zależności od psa potrzebne może być wypracowanie zabawki, zastosowanie lepszej jakości smakołyków (bardziej pożądanych przez psa) lub zmiana sposobu wydawania nagród. Możliwości jest wiele i nie powinniśmy się poddawać. Możemy też skorzystać z pomocy trenera psów. U zdecydowanej większości psów udaje się wypracować chęć do współpracy z opiekunem. Doświadczony trener jest również w stanie zasygnalizować, że być może potrzebne jest przebadanie psa, żeby sprawdzić czy nic mu nie dolega bądź czy nie jest nam potrzebny psi behawiorysta. Wszystko po to, aby jak najlepiej zrozumieć naszego psa i uczynić wspólne życie jak najbardziej przyjemnym dla psiaka i opiekuna.

← Nowszy wpis
Poprzedni wpis →
Inne z tej kategorii
23/06/2020 Z psem na codzień
Psi behawiorysta – kto to?

Kiedy opiekun psa zdaje sobie sprawę, że nie jest sobie w stanie sam poradzić z problemowych zachowaniem swojego psa, rozpoczyna […]

pies wykonujący polecenie
11/06/2020 Z psem na codzień
Jak nauczyć psa komend?

Komendy dla psa, lub inaczej „hasła”, są kluczowym elementem w treningu psa. To z ich pomocą wskazujemy psu o jakie […]

01/06/2020 Z psem na codzień
Pozytywne szkolenie psów

Wiele opiekunów psów zadaje sobie często pytanie jak wyszkolić psa. Obecnie zmienia się podejście do zwierząt na lepsze, rośnie świadomość […]

Zapisz się Rysunek psa
Facebook Instagram Zaloguj się

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

×