Choice, Control and Communication, czyli relacja z konferencji nt. zachowań zwierząt, która odbyła się w miniony weekend w Szwecji.

19/11/2019 Pies w nauce, Z pamiętnika behawiorysty
Psie behawiorystki

W miniony weekend spora część teamu Psiedszkola poleciała do Szwecji na międzynarodową konferencję: Choice, Control & Communication, czyli CCC2019! Było intensywnie i bardzo ciekawie. Gospodarzem całego wydarzenia była Eva Berlitsson – trenerka, behawiorystka i edukatorka metodą TAGteach, mająca ogromne wieloletnie doświadczenie w pracy z psami i ludźmi, a prywatnie przemiła i serdeczna osoba. Sam event gościł wielu wspaniałych ekspertów, którzy bardzo chętnie dzielili się swoim doświadczeniem i przemyśleniami, zarówno podczas swoich wykładów jak i w późniejszych rozmowach w kuluarach. Coś co jest bardzo charakterystyczne dla zagranicznych konferencji to przemiła i pomocna atmosfera, oraz otwarci i chętni do wspólnej pogaduszki ludzie.

Tematyka konferencji dotyczyła wyboru, kontroli i komunikacji oraz sięgała dużo głębiej niż sam trening z psem. Prezenterzy przedstawiali swoją pracę z różnym gatunkami zwierząt – począwszy od koni i kuców a kończąc nawet na wężach, flamingach czy świnkach morskich. Niezwykle ciekawie było posłuchać, z jakimi problemami muszą się mierzyć w swojej codziennej pracy i w jaki sposób je rozwiązują oraz jednocześnie znaleźć wiele analogii do naszej własnej pracy z psami.

Pierwszego dnia Carrie Kish z pasją opowiadała o swojej pracy z wężami. Mogłyśmy bliżej przyjrzeć się sygnałom stresu jakie u nich występują i prześledzić proces nauki prowadzący do polepszenia ich ogólnego samopoczucia. Pod koniec wykładu wszystkie uroniłyśmy łezkę gdy została uhonorowana medalem „Change Makers Medal of Honor”, przyznawanym osobom, które swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju i szerzenia nauki, zwiększenia świadomości społeczeństwa i znaczącej poprawy dobrostanu zwierząt.

Tego samego dnia mogłyśmy również posłuchać ciekawego wykładu prowadzonego przez Emelie J. Vegh i Catje Pedersen, które pokazały nam jak dzięki dawaniu wyboru swoim dzieciom były w stanie osiągnąć ogromne postępy w spokojnym wytrzymywaniu przez nie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak mycie zębów czy głowy, zwykle wywołujących u nich ataki paniki i płaczu. Dzień zakończył inspirujący wykład Chiraga Patela, przedstawiający prace z psem za pomocą tzw. „Bucket Game”. Na prezentowanych przez niego filmach mogłyśmy zobaczyć, jak bardzo ważne jest żeby pamiętać, że dawanie wyboru to nie tylko możliwość wyjścia z treningu z nami. To także danie psu możliwości zdobycia nagrody na dwa różne sposoby!

Kolejny dzień był równie intensywny. Annette Pedersen opowiadała, jak dawanie wyboru misiom polarnym mieszkającym w zoo w Kopenhadze ułatwia współpracę z nimi oraz polepsza ich dobrostan. Pracownicy tego zoo używają też różnych ciekawych metod, które mają na celu sprawić, aby kuce pracujące w hipoterapii z dziećmi potrafiły czerpać z niej przyjemność. Bardzo ciekawy i wzruszający był wykład Tess Erngren na temat kontroli i wyboru podczas terapii 9-letniej dziewczynki, którą bardzo dotkliwie pogryzł pies. Po pogryzieniu przez rottweilera dziewczynka bała się wszystkich ciemnych zwierząt oraz każdego napotkanego psa. Dzięki temu, że podczas terapii mogła decydować o pokazaniu oraz nasileniu bodźca wywołującego nieprzyjemne emocje, była w stanie powoli oswajać się z widokiem psa, a pod koniec wykładu miałyśmy okazje zobaczyć jak głaszcze psiaka właśnie tej rasy.

Konferencja dobiegła końca, a my wróciłyśmy pełne przemyśleń i energii do dalszego doskonalenia naszej pracy. Po raz kolejny przekonałyśmy się, że nie ma znaczenia czy to człowiek, pies czy pasikonik – możliwość wyboru dużo bardziej zwiększa szanse na chęć współpracy. W życiu codziennym kontrolujemy każdy aspekt życia naszego psa. Pomyślmy, czy w niektórych momentach nie możemy mu dać więcej swobody i decyzyjności.

Agata Szczepanik, Zosia Zaniewska-Wojtków

← Nowszy wpis
Poprzedni wpis →
Inne z tej kategorii
21/02/2023 Pies w nauce, Z psem na co dzień
Harmonizowanie z psem

Podążanie za psem – modny slogan czy rzeczywista poprawa relacji? Czy harmonizowanie się z psem pomoże nam lepiej zrozumieć się […]

03/01/2023 Pies w nauce, Porady, pomysły, wskazówki, Z psem na co dzień
Książka „W Harmonii z Psem”

Kiedyś ze zwierzętami rozmawiał Doktor Dolittle i choć jako dziecko uwielbiałem tę serię książek, to teraz wiem, że była to […]

04/12/2022 Pies w nauce, Porady, pomysły, wskazówki, Z psem na co dzień
Dlaczego pies zjada śmieci?

Dla psów zjadanie śmieci to nie tylko pierwotna potrzeba, ale również przyjemność. Co zrobić, gdy nasz pupil na spacerze zajmuje […]

Zapisz się Rysunek psa
Facebook Instagram Zaloguj się

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

×