Jak oduczyć psa sikania w domu?

13/11/2019 Z psem na co dzień
problem z sikaniem u psów

Kto nie lubi małych szczeniaczków? Są słodkie, puszyste, ciapowate i… sikają gdzie popadnie. Praktycznie każdy opiekun szczeniaczka z pewnością zderzył się z tą mokrą i niezbyt ładnie pachnącą rzeczywistością, która jest nieodłącznym elementem pierwszych miesięcy życia psiego malucha. I jednego możemy być pewni – biorąc pod dach szczeniaka musimy liczyć się z tym, że zanim nauczymy go czystości, to z pewnością nie raz wylądujemy ze szmatką na podłodze usuwając ślady różnych wpadek nowego domownika. Warto jednak wiedzieć jak prawidłowo uczyć go załatwiania swoich potrzeb poza domem i zacząć taką naukę od jego pierwszych dni w naszym domu. Naszym celem powinno być to aby nauczyć naszego szczeniaka traktowania całego domu jako jego gniazdka. Dla psa naturalnym zachowaniem będzie to, że w swoim gnieździe się nie załatwia – początkowo może to być dla niego jego własne posłanie ale my możemy nauczyć go aby w ten sam sposób zaczął traktować całe nasze mieszkanie.

Co robić aby pies nie sikał w naszym domu?

Jedną z najważniejszych zasad do jakich musimy się stosować to częste spacery. Szczeniaka powinniśmy wyprowadzać co 2-3 godziny, ale także po każdej czynności, która pobudza jego metabolizm. Do takich czynności możemy zaliczyć na przykład jedzenie, spanie, zabawę, powitanie z ludźmi (również z nami) czy przestraszenie się czegoś. Wyprowadzajmy też psa, jak tylko zauważymy, że zaczyna szukać miejsca na siusiu lub kupę. Na każdy taki spacer koniecznie zabierajmy ze sobą przysmaki i nagradzajmy psa za każdym razem, gdy załatwi swoją potrzebę fizjologiczną (możemy spokojnie chwalić psa w trakcie np. siusiania a jak skończy nagrodzić dodatkowo smakołykami). Po załatwieniu spraw najlepiej przejść się jeszcze trochę z psem aby nie skojarzył sobie, że zrobienie siusiu oznacza powrót do domu. Spacer to bardzo ważny element życia każdego psa. Technicznie oczywiście byłoby możliwe nauczyć go sikania np. do kuwety stojącej w domu, jednak w żadnym wypadku nie może to zastąpić spaceru, podczas którego nasz pies ma kontakt ze światem zewnętrznym i który z naszą pomocą, wspiera jego prawidłowy rozwój i dostarcza wielu bodźców potrzebnych do szczęśliwego psiego życia.

Co jeśli pies nasika nam w domu?

Drugą ważną sprawą i często pojawiającym się pytaniem jest co zrobić jeśli psu zdarzy się załatwić w domu. Musimy uzbroić się w cierpliwość i zaakceptować fakt, że takie wpadki z sikaniem mogą się zdarzać psiakom nawet do 10-11 miesiąca ich życia (w szczególności psom mniejszych ras, które czasami wolniej się uczą czystości). Jeśli zdarzy się siusiu czy kupa w domu to nie karcimy psa za to w żaden sposób, ignorujemy to i nie biegniemy od razu po szmatkę czy inne rzeczy do sprzątania. W przeciwnym wypadku możemy sprawić, że pies zacznie się nas bać, bądź nauczy się, że lepiej załatwiać się tam gdzie nas nie ma. Najlepiej odczekać chwilę a następnie w neutralny sposób sprzątnąć podłogę i udać, że nic się nie wydarzyło. Warto też zwrócić uwagę czy pies jest podekscytowany np. papierem, którym wycieramy podłogę. Jeżeli lubi się nim bawić to dobrze jest na czas sprzątania schować psiaka, żeby nie nauczył się, że zrobienie siusiu w domu oznacza pojawienie się czegoś fajnego jak na przykład zabawy tym właśnie papierem.

Czy warto stosować maty do sikania dla psów?

Przy okazji omawiania tego co robić w przypadku wpadki, z pewnością nasuwa się niektórym z Was pytanie o maty – czy warto je stosować przy nauce czystości? Z matami jest jeden duży problem, który pojawia się przy próbie ich wycofania w późniejszym czasie. Maty uczą niestety psa sikania na coś miękkiego, zdecydowanie różniącego się fakturą od trawnika czy chodnika. Dodatkowo, dając psu przyzwolenie na sikanie na coś miękkiego w domu (i np. nagradzając go za to) powodujemy, że pies odczuwa wtedy ulgę i tym samych jest duże prawdopodobieństwo, że takie zachowanie powtórzy – a przecież dążymy do tego żeby załatwiał się tylko na spacerze. Maty więc utrudniają psu zrozumienie zasad i wydłużają czas nauki czystości. Szybszym i bardziej efektywnym rozwiązaniem jest usunięcie z podłogi wszelkich miękkich materiałów (dywanów, ręczników, dywaników) i konsekwentne stosowanie wyżej wymienionych zasad. Jeżeli jednak zdecydujemy się mimo wszystko na stosowanie mat, pamiętajmy o możliwie najszybszym ich wycofanie wraz z postępami naszego psa.

Co zrobić gdy pies nie chce się nauczyć sikać na zewnątrz?

Na koniec jeszcze warto wspomnieć, że są takie sytuacje kiedy naukę czystości będziemy musieli przeprowadzić również u dorosłego już psa. Zdarzają się bowiem psy, które np. trafiają do domu po tym jak przez kilka lat mieszkały na podwórku lub wałęsały się gdzieś po ulicach. W takiej sytuacji najważniejsze będzie w pierwszej kolejności wykluczenie podłoża medycznego, które mogłyby być przyczyną załatwiania potrzeb w domu. Warto zabrać psa do weterynarza na badania aby upewnić się, że nasz pies wymaga jedynie pokazania mu zasad i nauczenia go, że sprawy fizjologiczne należy załatwiać poza naszym domem a nie cierpi on na żadną chorobę. Jeżeli wszystko jest w porządku to możemy przejść do działania i uczyć psa czystości dokładnie w taki sam sposób jak odbywa się to w przypadku szczeniaczków.

Podsumowanie

Nauka czystości wymaga naszego zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Musimy być odporni na pojawiające się mokre plamy na podłodze ale możemy być pewni, że jeśli widzimy, że nasz pies coraz częściej załatwia swoje potrzeby na spacerze, a coraz mniej w domu to jesteśmy na bardzo dobrej drodze do sukcesu!

Agata Szczepanik

← Nowszy wpis
Poprzedni wpis →
Inne z tej kategorii
21/02/2023 Pies w nauce, Z psem na co dzień
Harmonizowanie z psem

Podążanie za psem – modny slogan czy rzeczywista poprawa relacji? Czy harmonizowanie się z psem pomoże nam lepiej zrozumieć się […]

24/01/2023 Z psem na co dzień
Wąsy u psa. Po co psu wąsy?

Wyobraźcie sobie grudniowe popołudnie. Wracacie z pracy po zmroku, jest zimno, mokro, a z nieba pada bliżej nieokreślona kasza, która […]

03/01/2023 Pies w nauce, Porady, pomysły, wskazówki, Z psem na co dzień
Książka „W Harmonii z Psem”

Kiedyś ze zwierzętami rozmawiał Doktor Dolittle i choć jako dziecko uwielbiałem tę serię książek, to teraz wiem, że była to […]

Zapisz się Rysunek psa
Facebook Instagram Zaloguj się

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

×