Spacer z psem – 5 niezrozumiałych zachowań.

02/02/2021 Z psem na co dzień

Zrozumienie swojego psa to moim zdaniem najważniejszy trud, który opiekunowie powinni włożyć we wspólne życie z ukochanym czworonogiem. Nie przypadkiem używam słowa trud, bo często ludziom zrozumieć zachowanie psa jest właśnie bardzo trudno.

Systemy  komunikacji psów i ludzi, ich sposoby wyrażania emocji czy motywacje są tak bardzo różne, że nie raz przydałby się „słownik psio-ludzki”, żeby zrozumieć, „o co chodzi temu psu”. Dlatego przygotowałem krótką ściągawkę z pięciu zachowań, niektórych błahych, innych bardzo istotnych, psa na spacerze, które często są niezrozumiałe lub interpretowane błędnie.

1. Mój pies jest bardzo towarzyski i chce się witać ze wszystkim ludźmi na spacerze.

Często spotykam się z opiekunami psów, którzy chodząc na spacery z psem uważają, że skoro ich pies ciągnie na spacerze do każdej mijanej osoby i skacze na nią, to znaczy, że cieszy się na jej widok i skakaniem chce się z nią przywitać. Otóż zazwyczaj jest dokładnie na odwrót. Pies idąc z opiekunem w wyznaczonym przez osobę kierunku, często nie mając możliwości obejścia szerokim łukiem nadchodzącego z przeciwka obcego skacze na niego, aby zakomunikować, że chce, aby – w rozumieniu psa – intruz, się oddalił. Skok na osobę oznacza więc chęć odsunięcia jej, a nie radosnego przywitania się z nią.

2. Mój pies, nawet po zabiegu kastracji, (lub suka) próbuje gwałcić inne psy.

Zachowania seksualne w naszej kulturze często ocierają się o tabu, dlatego zazwyczaj dla opiekunów psów, sytuacja gdy ich pies kopuluje z innym, stanowi powód do sporego dyskomfortu i często „rzucają” do psa frazę, „o to zboczeńcu”.  Otóż, jeśli takie zachowanie na spacerze wykazuje, zwłaszcza wykastrowany, pies, wcale nie oznacza ono chęci zaspokojenia rozbuchanych potrzeb seksualnych. „Gwałci” on inne psiaki zazwyczaj z nadmiaru buzujących w nim emocji czy stresu, które nie znalazły innego ujścia. Bardzo często rozwiązaniem tego problemu jest nie kastracja, ale pomoc psu w zapanowaniu nad emocjami lub ich rozładowaniu poprzez inne dające satysfakcję i spełnienie czynności oraz możliwie najpełniejsze zaspokojenie potrzeb psia.

3. Mój pies ciągnie i chce się witać ze wszystkimi psami spotkanymi na spacerze.

Także w przypadku tego zachowania łatwo o niezrozumienie i mylną interpretację. Opiekunowie psów, z którymi pracuję, często nie mogą uwierzyć, gdy mówię im, że ich pies być może wcale nie ma ochoty na kontakt z tym psem, do którego ciągnie. No, ale jak to, skoro ciągnie do niego… Szybkie i gwałtowne podbieganie do przypadkowo spotykanych na spacerze psów, najczęściej ma bowiem na celu zademonstrowanie przez psa drugiemu psu, tego, jak „podbiegacz” jest odważny i pewny siebie. Tą demonstracją pies przykrywa swoją niepewność i obawę, którą w rzeczywistości odczuwa na widok innego, najczęściej nieznanego, zbliżającego się psa. Zatem jeśli twój pies gwałtownie podbiega do innych psów, wcale nie oznacza to, że jest towarzyski i sprawia mu to radość.

4. Mój pies je trawę?

Często zdarzało mi się słyszeć, że pies je trawę, aby nią zwymiotować i oczyścić żołądek. Ta teoria jest jednak zdecydowanie na wyrost, a główna przyczyna jedzenia trawy na spacerze wydaje się być znacznie bardziej prozaiczna – psy po prostu lubią poskubać sobie świeżą, zielona trawkę. Jest to dla nich smaczne i przyjemne zajęcie. Innym powodem, dla którego nasze psy skubią trawę może być… komunikacja z innymi psami. Gdy podczas spotkania pies zaczyna niby od niechcenia wąchać coś na ziemi, albo właśnie zjadać trawę, może być to sygnał wysyłany drugiemu psu, mający na celu obniżenie intensywności spotkania, chęci „odsapnięcia”.

5. Mój pies kręci się w kółko przed załatwieniem.

To psi atawizm, zachowanie, które część psów ma zapisane w genach. Skąd się wzięło? Zapewne pies kręci się w kółko z chęci zapewnienia sobie komfortowych warunków podczas załatwiania potrzeb, czyli wydeptania zbyt wysokiej trawy czy nierówności terenu. Sensownie wygląda też hipoteza o tym, że pies chce zadeptać inne zapachy, tak, aby jego był na wierzchu.

Jeśli jesteście ciekawi i macie ochotę na więcej informacji o psich zachowaniach i ich znaczeniu, zapraszamy na Webinary i kursy do Przedszkola i na naszą grupę facebook’ową Psiedszkole, gdzie psy głowami ruszają”.

Autor tekstu: trener Psiedszkola Paweł Lachowicz.

← Nowszy wpis
Poprzedni wpis →
Inne z tej kategorii
21/02/2023 Pies w nauce, Z psem na co dzień
Harmonizowanie z psem

Podążanie za psem – modny slogan czy rzeczywista poprawa relacji? Czy harmonizowanie się z psem pomoże nam lepiej zrozumieć się […]

24/01/2023 Z psem na co dzień
Wąsy u psa. Po co psu wąsy?

Wyobraźcie sobie grudniowe popołudnie. Wracacie z pracy po zmroku, jest zimno, mokro, a z nieba pada bliżej nieokreślona kasza, która […]

03/01/2023 Pies w nauce, Porady, pomysły, wskazówki, Z psem na co dzień
Książka „W Harmonii z Psem”

Kiedyś ze zwierzętami rozmawiał Doktor Dolittle i choć jako dziecko uwielbiałem tę serię książek, to teraz wiem, że była to […]

Zapisz się Rysunek psa
Facebook Instagram Zaloguj się

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

×