Rasy psów – GOLDEN RETRIEVER

19/07/2021 Rasy psów

Golden retriever to jedna z najpopularniejszych (według oficjalnych danych) ras psów na świecie. W Polsce też od lat znajduje się w czołówce.

Goldeny uchodzą za doskonałe psy rodzinne, chociaż rasa została stworzona nie do siedzenia w domu, a do udziału w polowaniach, jako pies aportujący zwierzynę. Powstawała w Wielkiej Brytanii od końcówki XIX wieku, najprawdopodobniej przez krzyżowanie znanych wcześniej retrieverów ze spanielami, seterami irlandzkimi i bloodhoundami. Oficjalnie nazwę golden retriever ma od 1920 roku, a więc od ponad wieku. I mimo, że lata lecą, to ludzie wciąż kochają goldeny.

Charakter rasy Golden Retriever

Jak przy każdej rasie, powinniśmy pamiętać, że jej cechy są ważne, ale tylko w pewnym stopniu determinują charakter i zachowanie psa. Kluczowe znaczenie mają warunki życia, wychowanie, stopień zapewnienia potrzeb. Golden retriever to pies należący do grupy psów myśliwskich aportujących, dlatego decydując się na takiego przyjaciela warto przygotować się na to, że będzie potrzebował dużo ruchu i wspólnej zabawy w aportowanie czy noszenie rożnych obiektów – zabawek czy piłek. A goldeny uwielbiają zabawę i towarzystwo ludzi. Są bardzo żywiołowe i emocjonalne. Golden, którego potrzeby ruchu i towarzystwa są zaspokojone, to wesoły i oddany przyjaciel człowieka.

Golden Retriever – ile żyje?

Goldeny to psy średnio-duże, które potwierdzają ogólną regułę, że najdłużej żyją psy ras małych, a najkrócej największych (https://psiedszkole.pl/ile-zyja-psy/). Średnia długość ich życia to 10-12 lat. Niestety na skutek olbrzymiej popularności rasy na świecie (jej szczyt przypadł na lata 80. i 90. XX wieku) i niezaspokajalnej chęci zysku pseudo-hodowców, doprowadzono, poprzez niekontrolowany i niezgodny z dobrymi hodowlanymi zasadami rozrodu, do wytworzenia się chorób, które u goldenów mogą występować ponadprzeciętnie często. Należą do nich w szczególności dysplazja stawów – biodrowego i łokciowego, epilepsja i choroby oczu. Dlatego jeśli chcecie uniknąć większego prawdopodobieństwa tych chorób u waszych psów i cieszyć się ich długim życiem, wybierzcie uznaną i pewną hodowlę, która dba o zdrowie swoich psów.

Szkolenie i wychowanie psów Golden Retriever

Goldeny to doskonałe psy do treningu i szkolenia. Ponieważ uwielbiają pracować z ludźmi i są bardzo inteligentnie, to odnoszą bardzo dobre wyniki w szkoleniu z zakresu posłuszeństwa. Świetnym kierunkiem dla tych psów jest trening rally obedience, nosework czy dummy. Ten ostatni sport to aportowanie, a został stworzony z myślą właśnie o retrieverach, czyli psach aportujących. W dummy liczy się umiejętność zapamiętania, gdzie upadł rzucony przedmiot, a także kolejność przynoszenia aportów oraz współpraca z opiekunem. Wasz golden pokocha tę aktywność.

Wady i zalety psów rasy Golden Retriever

Goldeny mogą się podobać. Ich jasna – od bieli, przez kolor kremowy, po odcienie złotego (nie, nie istnieje czarny golden retriever), miękko opadająca, długa sierść, może zawrócić w głowie niejednej osobie. Będąc przy wyglądzie warto wspomnieć, że golden retrievery występują w dwóch odmianach – brytyjskiej (jaśniejsze psy o cięższej budowie) i amerykańskiej (ciemniejsze umaszczenie i delikatniejsza budowa). Wśród niezaprzeczalnych zalet znajduje się wesołe i przyjazne usposobienie goldenów, ich inteligencja, a co za tym idzie łatwość nauki. Można cenić ich wielką chęć współpracy z człowiekiem i wielkie nim zainteresowanie ze strony psów tej rasy. Ale uwaga, to co jest zaletą, może stać się wadą. Jeśli towarzyska natura goldenów spotka się ze zbyt dużym natężeniem bodźców, natrętnym i zbyt intensywnym kontaktem ze strony ludzi, to mogą one zachowywać się zbyt emocjonalnie i nerwowo. To natomiast prowadzi do psa, który niczym mały parowóz ciągnie do każdej napotkanej osoby, skacze, ekscytuje się i ma problemy z opanowaniem nadmiaru emocji. Nie musi tak być, a świadczy o tym fakt, że goldeny, także dzięki ponadprzeciętnej psiej inteligencji, często są psami towarzyszącymi oraz pracującymi w służbach ratowniczych czy policji.

Dla kogo pies rasy Golden Retriever będzie najlepszy?

Golden retriever to pies dla osób aktywnych, lubiących długie spacery, sport i chcących uczyć się i trenować ze swoim pupilem. Takich, które będą mogły poświęcić mu sporo swojego czasu i uwagi. Zdecydowanie nie polecam tej rasy osobom, które szukają kanapowego, flegmatycznego przytulańca – to zupełnie nie przystaje do usposobienia golden retrievera, który lubi ruch i współpracę z człowiekiem. Goldeny są psami towarzyskimi, otwartymi na ludzi, bardzo przyjaźnie nastawionymi do świata, dlatego często trafiają do domów pełnych dzieci. Słusznie, choć warto pamiętać, że golden żyjący w zbyt dużym napięciu i narażony na ciągłe i niepohamowane naskakiwanie i ataki przytulania i całowania naszych pociech, może stać się psem nerwowym i trudnym do opanowania.

Autor tekstu: trener Psiedszkola Paweł Lachowicz

← Nowszy wpis
Poprzedni wpis →
Inne z tej kategorii
08/01/2023 Rasy psów
Rasy psów – JAMNIK

Jamnik, to brzmi dumnie. Myślę, że nie znajdziecie nikogo, kto nie wiedziałby jak wygląda jamnik. W naszym kraju rasa ta […]

30/07/2022 Rasy psów
Rasy psów – SETER IRLANDZKI

Seter irlandzki, to uosobienie elegancji, zwinności i inteligencji. Wszystkie te cechy zamknięte są pod płaszczem lśniącej, soczystokasztanowej szaty, która w […]

23/06/2022 Rasy psów
Rasy psów – HUSKY

Husky jest jedną z ras psów pierwotnych. Jej kolebką jest, tu nie ma niespodzianki, Syberia. Husky to psy, które łączy […]

Zapisz się Rysunek psa
Facebook Instagram Zaloguj się

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

×