Rasy psów – BEAGLE
Rasa psów beagle staje się coraz popularniejsza wśród miłośników czterech łap. Trzeba jednak pamiętać, że są to psy gończe, które zostały wyhodowane do polowań. Cechy użytkowe widać w ich budowie, charakterze i temperamencie.
Beagle to bardzo stara angielska rasa, znana już w czasach średniowiecznych, choć ich dokładne pochodzenie nie jest znane. Tajemnicza jest również ich nazwa – być może pochodzi od celtyckiego wyrazu “beag” oznaczającego mały, lub od starofrancuskiego słowa “begle” które oznacza rozwarte gardło. Warto tu zaznaczyć, że beagle jako rasa gończa, podążając w sforze po tropie, znaczy głosem.
Charakter rasy Beagle
Pies rasy Beagle to pies pracujący, który dopiero od niedawna zaczął również pełnić rolę psa rodzinnego. Beagle ma charakter psa myśliwskiego, czyli choć miły i towarzyski, potrafi być również samowolny, trochę uparty, rezolutny i bardzo pomysłowy. Beagle ma usposobienie miłe i łagodne i potrafi mocno związać się z opiekunem. Należy jednak pamiętać, że są to psy, które przez setki lat były używane czynnie do polowań i często ich instynkt myśliwski daje się we znaki, np. gdy podczas spaceru beagle ciągle węszy z nosem przy ziemi.
Beagle jest psem samodzielnym, pełnym energii i niezmordowanym. Jest też niezwykle wytrzymały i potrzebuje długich spacerów, podczas których może zaspokoić ogromną potrzebę węszenia i eksploracji środowiska.
Beagle nie lubią samotności i jako psy hodowane do życia w sforze, pozostawione na długie godziny same w domu mogą odczuwać bardzo duży psychiczny dyskomfort.
Wady i zalety psów rasy Beagle
Beagle to wesołe i kontaktowe psy. Są to psy odważne i zrównoważone, bo takie cechy są bardzo pożądane u psa hodowanego do życia w sforze. Beagle mają umaszczenie w łaty, które jest bardzo efektowne, a sierść łatwa do utrzymania w czystości. Minusem tutaj może być intensywne linienie i twarda sierść, która potrafi wbić się w ubrania czy dywan.
Są to psy długowieczne – średnia długość życia Beagle’a to 12 do 15 lat. Są bardzo inteligentne i szybko się uczą, ale nie należą do najłatwiejszych do szkolenia, gdyż jeśli jego podstawowe potrzeby nie są zaspokojone, szybko mogą pojawić się wynikające z tego problemy behawioralne np. chęć do ucieczek w celu eksploracji i zapewnienia sobie odpowiedniej dawki ruchu.
Beagle jako pies gończy może mieć skłonności do gonienia szybko przemieszczających się obiektów. W związku z tym spuszczenie go ze smyczy w mieście może być bardzo ryzykowne. Dodatkowo, beagle lubią tropić zwierzynę, a ich rewelacyjny węch i wytrzymałość pozwala im długo iść po śladzie licząc na to, że opiekun będzie za nim podążać. Może to być bardzo dla nich niebezpieczne, bo szybkość i duża odległość z jaką potrafią się oddalić od opiekuna bardzo utrudniają ich kontrolę podczas spaceru.
Szkolenie i wychowanie psów Beagle
Wiele zachowań Beagle’a będzie podyktowanych jego silnym instynktem łowieckim i chęcią pogoni. Dlatego też psy tej rasy wymagają intensywnego szkolenia skoncentrowanego na budowaniu relacji z opiekunem, jak również koniecznej nauce przywołania i odwołania. Ze szczeniakiem Beagle warto wybrać się na zajęcia z podstawowego posłuszeństwa, z naciskiem na generalizację jego umiejętności podczas spacerów, wśród wielu interesujących go zapachów.
Aby zaspokoić ogromną potrzebę węszenia u Beagle’a warto zapisać się z pupilem na zajęcia z nosework lub tropienia użytkowego. Podczas zajęć pies wykorzystuje swój wspaniały zmysł powonienia, budując tym samym relacje z opiekunem. Jest to niezwykle cenne u rasy, gdzie największym motywatorem do działania jest tropienie.
Dla kogo Beagle będzie najlepszy?
Beagle to idealny pies dla osób aktywnych. Potrzebuje codziennych spacerów. Odnajdzie się w mieście, jednakże trzeba zadbać o aktywności fizyczne Beagle’a i stworzyć mu warunki do spokojnej eksploracji otoczenia i odpowiednio dużo okazji do biegania. Nie wystarczą mu krótkie spacery wokół bloku, a w ogrodzie będzie znudzony i nieszczęśliwy. Beagle będzie wspaniałym towarzyszem wędrówek i wycieczek pieszych – jest wytrwały i energiczny i zawsze chętny do spędzenia czasu z człowiekiem.
Autorka tekstu: trenerka Psiedszkola, Ewa Kalińska