Jak nauczyć psa komendy siad?

01/09/2019 Z psem na codzień
nauka posłuszeństwa u psów

Wydawałoby się, że siadanie to jedna z najprostszych komend jakiej możemy nauczyć każdego psa. Szykujemy smakołyki, wołamy psa, mówimy siad i… – my oczekujemy, że psia pupa klapnie na podłogę a pies stoi i tylko przekrzywia w zdziwieniu głowę. Jak więc prawidłowo się do tego zabrać?

Co zrobić żeby pies siadał kiedy go o to prosimy?

Poniżej opisujemy poszczególne etapy, które są niezbędne aby od zera nauczyć naszego pupila tej komendy.

Pierwszy Etap

Naprowadzamy psa do pozycji siad za pomocą zamkniętego w dłoni smakołyka. Naszą dłoń powinniśmy kierować od nosa psa (dzięki czemu będzie czuł zapach tego co mamy w środku) aż pomiędzy jego uszy – co naturalnie spowoduje, że podążając za naszą dłonią będzie mu wygodniej w pewnym momencie usiąść. Jak tylko to się stanie to od razu go chwalimy i nagradzamy smakołykiem z dłoni. Pies z pewnością szybko zrozumie o co nam chodzi, więc jak tylko zauważymy, że za każdym razem siada możemy zacząć naprowadzać go w ten sam sposób ale tym razem już pustą ręką. Nie oznacza to rezygnacji ze smakołyków, jak tylko pies usiądzie również go nagradzamy tym razem biorąc smakołyk z drugiej ręki, lub np. z saszetki.

Drugi etap

Ograniczenie się do naprowadzania naszą dłonią aż do pozostawienia samego gestu, np. pokazania psu samej otwartej dłoni. Ten etap przeprowadzamy stopniowo, z powtórki na powtórkę wykonując coraz mniejsze ruchy naszej ręki. Pamiętajmy, aby nie przeskakiwać od razu do samego gestu bo nasz pies może w tej sytuacji jeszcze nie zrozumieć o co nam chodzi. Stopniowanie zmian będzie dla niego dużo jaśniejsze i krok po kroku nauczy się siadać również widząc tylko naszą wystawioną dłoń.

Trzeci etap

Jeśli poprzedni etap już nam dobrze wychodzi możemy zacząć dodawać hasło „siad” zaraz przed pokazaniem psu gestu. Robiąc w ten sposób dużo powtórek zbudujemy mu skojarzenie i będziemy mogli (jeśli chcemy) wycofać również gest i nauczyć w ten sposób psa siadania na samą komendę.

Jak wyćwiczyć u psa komendę siad?

Mamy sukces! Nasz zdolniacha siada bezbłędnie za każdym razem! Musimy jednak pamiętać, że samo nauczenie komendy w spokojnych warunkach jakim jest np. nasz dom czy ogród to tylko połowa sukcesu. Warto psu stopniowo utrudniać warunki w jakich ćwiczymy. Na ruchliwej ulicy, w parku czy też podczas wizyty gości w domu będzie mu dużo trudniej się skupić i może się zdarzyć, że w takiej sytuacji to ćwiczenie przestanie zupełnie wychodzić. Dlatego powoli wprowadzajmy psu utrudnienia – ćwiczmy najpierw w obecności drugiej osoby, na spokojniejszych osiedlowych uliczkach i stopniowo przenośmy się w coraz trudniejsze warunki. I nie zapominajmy o najważniejszym – nagradzajmy psa za każde dobrze wykonane zadanie! Nie gniewajmy się jeśli coś się nie uda, zróbmy przerwę i zacznijmy od nowa. Nasz pies będzie z radością czekał na kolejne ćwiczenia jeśli będziemy zasypywać go pochwałami i nagrodami!

Agata Szczepanik

← Nowszy wpis
Poprzedni wpis →
Inne z tej kategorii
problem z sikaniem u psów
13/11/2019 Z psem na codzień
Jak oduczyć psa sikania w domu?

Kto nie lubi małych szczeniaczków? Są słodkie, puszyste, ciapowate i… sikają gdzie popadnie. Praktycznie każdy opiekun szczeniaczka z pewnością zderzył […]

wywiad Zofii Zaniewskiej Wojtków z Chiragiem Patelem
12/09/2019 Pies w nauce, Z psem na codzień
Wywiad Zosi Zaniewskiej-Wojtków (Psiedszkole) z Chiragiem Patelem (Domesticated Manners). Część 1

Znany na całym świecie behawiorysta i trener zwierząt Chirag Patel odpowiada na kilka pytań Zosi Zaniewskiej-Wojtków. Między innymi poruszane są […]

Piotr Wojtków trening biegowy z psem
02/09/2019 Z psem na codzień
Sport z psem czy samemu?

Podczas prowadzonych przeze mnie szkoleń czy konsultacji często spotykam się z pytaniem, jak przyzwyczaić psa do wspólnej jazdy na rowerze, […]

Zapisz się Rysunek psa
Facebook Instagram Zaloguj się

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

×