Jak nauczyć psa komendy siad?

01/09/2019 Z psem na codzień
nauka posłuszeństwa u psów

Wydawałoby się, że siadanie to jedna z najprostszych komend jakiej możemy nauczyć każdego psa. Szykujemy smakołyki, wołamy psa, mówimy siad i… – my oczekujemy, że psia pupa klapnie na podłogę a pies stoi i tylko przekrzywia w zdziwieniu głowę. Jak więc prawidłowo się do tego zabrać?

Co zrobić żeby pies siadał kiedy go o to prosimy?

Poniżej opisujemy poszczególne etapy, które są niezbędne aby od zera nauczyć naszego pupila tej komendy.

Jak nauczyć psa siadać? – Pierwszy Etap

Naprowadzamy psa do pozycji siad za pomocą zamkniętego w dłoni smakołyka. Naszą dłoń powinniśmy kierować od nosa psa (dzięki czemu będzie czuł zapach tego co mamy w środku) aż pomiędzy jego uszy – co naturalnie spowoduje, że podążając za naszą dłonią będzie mu wygodniej w pewnym momencie usiąść. Jak tylko to się stanie to od razu go chwalimy i nagradzamy smakołykiem z dłoni. Pies z pewnością szybko zrozumie o co nam chodzi, więc jak tylko zauważymy, że za każdym razem siada możemy zacząć naprowadzać go w ten sam sposób ale tym razem już pustą ręką. Nie oznacza to rezygnacji ze smakołyków, jak tylko pies usiądzie również go nagradzamy tym razem biorąc smakołyk z drugiej ręki, lub np. z saszetki.

Nauka siadania psa – Drugi etap

Ograniczenie się do naprowadzania naszą dłonią aż do pozostawienia samego gestu, np. pokazania psu samej otwartej dłoni. Ten etap przeprowadzamy stopniowo, z powtórki na powtórkę wykonując coraz mniejsze ruchy naszej ręki. Pamiętajmy, aby nie przeskakiwać od razu do samego gestu bo nasz pies może w tej sytuacji jeszcze nie zrozumieć o co nam chodzi. Stopniowanie zmian będzie dla niego dużo jaśniejsze i krok po kroku nauczy się siadać również widząc tylko naszą wystawioną dłoń.

Trzeci etap – komenda siad

Jeśli poprzedni etap już nam dobrze wychodzi możemy zacząć dodawać hasło „siad” zaraz przed pokazaniem psu gestu. Robiąc w ten sposób dużo powtórek zbudujemy mu skojarzenie i będziemy mogli (jeśli chcemy) wycofać również gest i nauczyć w ten sposób psa siadania na samą komendę.

Jak wyćwiczyć u psa komendę siad?

Mamy sukces! Nasz zdolniacha siada bezbłędnie za każdym razem! Musimy jednak pamiętać, że samo nauczenie komendy siad w spokojnych warunkach jakim jest np. nasz dom czy ogród to tylko połowa sukcesu. Warto psu stopniowo utrudniać warunki w jakich ćwiczymy. Na ruchliwej ulicy, w parku czy też podczas wizyty gości w domu będzie mu dużo trudniej się skupić i może się zdarzyć, że w takiej sytuacji to ćwiczenie przestanie zupełnie wychodzić. Dlatego powoli wprowadzajmy psu utrudnienia – ćwiczmy najpierw w obecności drugiej osoby, na spokojniejszych osiedlowych uliczkach i stopniowo przenośmy się w coraz trudniejsze warunki. I nie zapominajmy o najważniejszym – nagradzajmy psa za każde dobrze wykonane zadanie! Nie gniewajmy się jeśli coś się nie uda, zróbmy przerwę i zacznijmy od nowa. Nasz pies będzie z radością czekał na kolejne ćwiczenia jeśli będziemy zasypywać go pochwałami i nagrodami!

Agata Szczepanik

← Nowszy wpis
Poprzedni wpis →
Inne z tej kategorii
23/06/2020 Z psem na codzień
Psi behawiorysta – kto to?

Kiedy opiekun psa zdaje sobie sprawę, że nie jest sobie w stanie sam poradzić z problemowych zachowaniem swojego psa, rozpoczyna […]

pies wykonujący polecenie
11/06/2020 Z psem na codzień
Jak nauczyć psa komend?

Komendy dla psa, lub inaczej „hasła”, są kluczowym elementem w treningu psa. To z ich pomocą wskazujemy psu o jakie […]

01/06/2020 Z psem na codzień
Pozytywne szkolenie psów

Wiele opiekunów psów zadaje sobie często pytanie jak wyszkolić psa. Obecnie zmienia się podejście do zwierząt na lepsze, rośnie świadomość […]

Zapisz się Rysunek psa
Facebook Instagram Zaloguj się

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

×