Jak dobrze wychować psa?

10/03/2021 Z psem na co dzień

To tytułowe pytanie opiekunowie psów na pewno zadają sobie nie raz, gdy podopieczni zajdą im za skórę. Przede wszystkim, żeby mieć dobrze wychowanego psa, trzeba poświęcić mu dużo czasu, być konsekwentnym i cierpliwym. Bez tego, ani rusz.

Wychowanie psa

Dlaczego warto mieć dobrze wychowanego psa? Bo to bardzo wygodne. Bo czyż nie jest wspaniale nie musieć bez przerwy ciągać się z psem na smyczy, nie być ciągle brudnym od jego skakania lub nie frustrować się, gdy pies nie chce do nas wracać? Jest, a każdą z tych rzeczy możemy wypracować w procesie wychowania psa.

Kolejnym argumentem za tym, żeby poświęcić czas i energię na wychowanie psa, jest zapewnienie mu bezpieczeństwa. Pies, który jest odpowiednio zsocjalizowany (co jest elementem wychowania ) z ludźmi i psami, czyli przystosowany do radzenia sobie w ich obecności, będzie rzadziej wchodził z nimi w konflikty.

Wychowanie psa świetnie wpływa na – niezwykle ważne – budowanie relacji z opiekunem. Bez niej, bez więzi i bliskości życie z psem nigdy nie będzie satysfakcjonujące. I vice versa.

Wychowanie to poświęcanie czasu psu, poznawanie go, robienie rzeczy razem. To niezwykle ważne, dla osiągnięcia szczęścia w psio-ludzkiej rodzinie. Zresztą psy uwielbiają, wszystko to, co mam na myśli pisząc „dobre wychowywanie” czyli wspólną prace, treningi, szkolenia. Widzę to na co dzień, choćby po psach, które są ogromnie szczęśliwe, gdy zbliżają się na zajęcia w Psiedszkolu, bo przecież to godzina, podczas której uwaga opiekuna jest całkowicie skupiona na nich, robią wspólnie ciekawe rzeczy, dostają nagrody i pochwały (w treningu pozytywnym nie karcimy, nie krzyczymy, nie szarpiemy psów).

Jak dobrze wychować psa?

Wychowanie wychowaniu nie równe, bo wciąż niestety popularne są stare i nieaktualne metody wywodzące się z dawno uznanej za błędną, nawet przez jej twórcę, teorii dominacji. Zatem wychowując psa nie stosujmy metod polegających na karceniu psa, krzyczeniu, straszeniu. Zapomnijmy o obiegowych i przemocowych rozwiązaniach typu wsadzanie nosa szczeniaka w kałużę moczu, gdy załatwi się w domu, używanie kolczatki, gdy ciągnie na smyczy czy deptaniu po łapkach, gdy skacze na ludzi.

Powyższymi metodami oraz im podobnymi, możemy co najwyżej sprawić, że pies będzie się na nas bał.

Zamiast tego wychowujmy psa metodami pozytywnymi, w skrócie – nagradzajmy za zachowania, których od niego oczekujemy – zatem zamiast krzyczeć, gdy sika w domu, chwalmy, gdy robi to na dworze. Zamiast karcić za skakanie, nagradzajmy, gdy wita się z nami mając cztery łapki na ziemi. Nie szarpmy, gdy ciągnie na smyczy, ale wydawajmy przysmaki, gdy smycz jest luźna.

Jeśli macie problem z tym, jak dobrze wychować psa, po poradę zwróćcie się do fachowca – trenera lub behawiorysty, a nie do wujka, który w młodości miał owczarka, więc lepiej wie, co trzeba zrobić z podgryzającym szczeniakiem…

Psy łatwe i trudne w wychowaniu

Każdy pies jest inny, każdy żyje w trochę innych warunkach, innej przestrzeni, wśród innych ludzi i zwierząt, stąd inne są jego doświadczenia i reakcje. Nie da się zatem powiedzieć, że pies danej rasy będzie z pewnością szybko i łatwo postępował, tak jak tego od niego oczekujemy. Oczywiście, że są rasy i typy psów, które są bardziej nastawione na współpracę z człowiekiem i takie, które są bardziej niezależne, jak choćby psy ras pierwotnych, ale nie odważyłbym się uznać, że któryś z tych psów nie może być wychowany. Znam świetnie wychowane i współpracujące z ludźmi basenji czy husky oraz zaniedbane i przez to kłopotliwe retrivery czy owczarki. Każdy pies może zostać dobrze wychowany – to nie zależy od jego rasy, ale od podejścia, zaangażowania i chęci opiekuna.

Autor tekstu: trener Psiedszkola Paweł Lachowicz.

← Nowszy wpis
Poprzedni wpis →
Inne z tej kategorii
21/02/2023 Pies w nauce, Z psem na co dzień
Harmonizowanie z psem

Podążanie za psem – modny slogan czy rzeczywista poprawa relacji? Czy harmonizowanie się z psem pomoże nam lepiej zrozumieć się […]

24/01/2023 Z psem na co dzień
Wąsy u psa. Po co psu wąsy?

Wyobraźcie sobie grudniowe popołudnie. Wracacie z pracy po zmroku, jest zimno, mokro, a z nieba pada bliżej nieokreślona kasza, która […]

03/01/2023 Pies w nauce, Porady, pomysły, wskazówki, Z psem na co dzień
Książka „W Harmonii z Psem”

Kiedyś ze zwierzętami rozmawiał Doktor Dolittle i choć jako dziecko uwielbiałem tę serię książek, to teraz wiem, że była to […]

Zapisz się Rysunek psa
Facebook Instagram Zaloguj się

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

×