Duży pies, średni czy mały – jaka wielkość psa będzie odpowiednia?

05/01/2021 Porady, pomysły, wskazówki, Z psem na co dzień

Kiedy decydujemy się na wzięcie psa, czy to z adopcji czy z dobrej hodowli – jednym z kryteriów przy wyborze staje się jego rozmiar. Mamy często pewne preferencje, ale musimy wziąć pod uwagę również nasz styl życia czy warunki mieszkaniowe. Dla niektórych osób mały pies jest idealnym i bezpiecznym wyborem, inni biorą pod uwagę tylko duże psy. Niezależnie jednak od naszych preferencji i upodobań, powinniśmy dokładnie rozważyć kilka aspektów związanych ze specyfiką opieki zarówno nad małym psem jak i psem średnim czy dużym.

Musimy pamiętać, że wielkość psa nie jest wyznacznikiem tego, ile pracy musimy włożyć w budowanie naszej relacji z psem, w zapewnianie mu poczucia bezpieczeństwa oraz w naukę wspólnego życia. Każdy pies, od miniaturowego po olbrzyma, wymaga od opiekuna uwagi, zaangażowania i treningu.

Duży pies – czy to dobry wybór dla każdego i o czym należy pamiętać

Psy ras dużych oraz olbrzymich to dużo ciałka do przytulania, ale i duża część zajętej kanapy. Czy każdy jest gotów na oddanie sporej części swojej przestrzeni mieszkalnej psu? Duży pies to też większe legowisko (czasami też duża klatka kennelowa), to więcej wydatków na żywienie (bo przecież taki owczarek niemiecki ma większy brzuszek do napełnienia niż mopsik) oraz więcej siły w łapach – jak pociągnie na spacerze, to z pewnością nasze ramię to odczuje. To, o czym jeszcze należy pamiętać przy wyborze dużego psa, to okres jego starości. Duże psy często cierpią na problemy ze stawami i niejednokrotnie potrzebują pomocy np. przy wchodzeniu i wychodzeniu z samochodu albo przy samym wchodzeniu po schodach – warto o tym pamiętać w szczególności, jeśli mieszkamy na wysokim piętrze w budynku bez windy. Do tego dochodzą koszty leków i samego leczenia, które niestety rosną wraz z rozmiarem psa. Oczywiście nie chcę nikogo zniechęcać – sama mam w małym mieszkaniu owczarka niemieckiego i nie zamieniłabym go na żaden inny rozmiar 😊

Jakie są najbardziej popularne rasy dużych psów? Jest ich mnóstwo – wymienione już owczarki niemieckie, golden retrievery, husky, samoyedy, białe owczarki szwajcarskie i wiele, wiele innych. Wielkość to jedna sprawa, ale dobranie odpowiedniej rasy do swojego trybu życia i możliwości to kolejny ogromnie istotny (wręcz kluczowy) element, który musimy bardzo dokładnie przemyśleć. Psy różnych ras różnią się bowiem między sobą nie tylko rozmiarem i wyglądem, ale także potrzebami i usposobieniem.

Średnie psy – rozwiązanie idealne?

Jeśli kochasz duże psy, ale przeraża Cię zbyt mała powierzchnia w jakiej mieszkasz, czy inne wyżej wymienione kwestie, dobrym wyborem mogą być średnie rasy psów. Potrzebują trochę mniej miejsca, wydatki są nieco mniejsze, psy nie tak silne jak duże rasy, ale też nie tak drobne i delikatne jak małe pieski. I wciąż jest całkiem sporo futerka do głaskania. 😊

Rasy psów o średniej wielkości – tutaj wybór jest również ogromny. Możemy pomyśleć o owczarku australijskim, cocker spanielu, czy buldogu angielskim. Ale tu również należy pamiętać o podobnych kwestiach jak przy psach dużych – nie tylko rozmiar i wygląd powinien się liczyć. Musimy dobrze rozważyć i przemyśleć potrzeby każdej rasy oraz zastanowić się czy jesteśmy w stanie zapewnić psu to, czego potrzebuje.

Pies mały – niewymagający i nadający się dla każdego?

No właśnie – małe psy to bardzo częsty wybór np. przy dzieciach lub w sytuacji, gdy nie mamy zbyt wiele czasu, którego moglibyśmy poświęcić psu. I to bardzo duży błąd. Psy małych ras faktycznie zajmują mniej miejsca, mniej jedzą, można z nimi podróżować na kolankach czy na pokładzie samolotu. Ale to, że są mniejsze i mają mniej siły, wcale nie oznacza, że nie potrzebują treningu, stymulacji umysłowej, czy aktywności fizycznej. Tak samo jak owczarek niemiecki, tak i mała chihuahua ma w sobie geny drapieżnika. Warto o tym pamiętać, bo jeśli zignorujemy potrzeby małego psa, może on stać się sfrustrowanym i znerwicowanych czworonogiem wyrywającym się na smyczy i szczekającym na wszystko i wszystkich dookoła. Jeśli jednak będziemy o niego dbać tak, jak o każdego innego psa, możemy zyskać kanapowego przytulakę, towarzysza długich spacerów i pilnego ucznia psich sztuczek.

Psy małe rasy – jest sporo bardzo popularnych ras małych psów. Należą do nich między innymi szpice miniaturowe, mopsy, buldożki francuskie, jack russell teriery, czy maltańczyki. Każda z tych ras ma indywidualne, często różniące się potrzeby, o których należy pomyśleć zanim zdecydujemy się na psa danej rasy.

Jaka wielkość psa jest dla mnie najlepsza?

Podsumowując – wybór powinniśmy uzależnić od warunków mieszkaniowych, naszych preferencji oraz możliwości finansowych i czasowych. To samo tyczy się wyboru samej rasy. To co jest najważniejsze to to, że nie ma tu psów lepszych czy gorszych – wśród każdej wielkości psów znajdziemy urodzonych sportowców, kanapowców czy zwykłych towarzyszy codziennego życia. Co więcej takie „wariacje” zdarzają się też czasami w obrębie tej samej rasy. Warto naprawdę solidnie zastanowić się nad takim wyborem, dużo poczytać, porozmawiać z dobrymi hodowcami. A gdybyśmy decydowali się na adopcję kundelka – tu też pojawiają się różnej wielkości psiaki szukające nowych domów – zarówno olbrzymy, psy średnie czy miniaturki. A chyba nikomu nie musze mówić, że kundelki to naprawdę równie wspaniali towarzysze – są często wręcz wyjątkowej urody i o przecudnym charakterze! I najważniejsze – niezależnie od tego, jaki futrzak pojawi się finalnie w Waszym domu, pamiętajcie, że każdy z nich wymaga tyle samo uwagi i zaangażowania w budowaniu pięknej psio-ludzkiej relacji!

Autorka tekstu: trenerka Psiedszkola Agata Szczepanik

← Nowszy wpis
Poprzedni wpis →
Inne z tej kategorii
21/02/2023 Pies w nauce, Z psem na co dzień
Harmonizowanie z psem

Podążanie za psem – modny slogan czy rzeczywista poprawa relacji? Czy harmonizowanie się z psem pomoże nam lepiej zrozumieć się […]

24/01/2023 Z psem na co dzień
Wąsy u psa. Po co psu wąsy?

Wyobraźcie sobie grudniowe popołudnie. Wracacie z pracy po zmroku, jest zimno, mokro, a z nieba pada bliżej nieokreślona kasza, która […]

03/01/2023 Pies w nauce, Porady, pomysły, wskazówki, Z psem na co dzień
Książka „W Harmonii z Psem”

Kiedyś ze zwierzętami rozmawiał Doktor Dolittle i choć jako dziecko uwielbiałem tę serię książek, to teraz wiem, że była to […]

Zapisz się Rysunek psa
Facebook Instagram Zaloguj się

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

×