Sposób na zimową nudę cz.I

18/12/2018 Z psem na codzień
pies z zabawkami

Hoł! Hoł! Hoł!

Naucz swojego psa rozróżniania zabawek!

(zastrzegam, że sami robiliśmy to po raz pierwszy)

Jak zacząć zabawę z psem?

Wybierz dwie zabawki. Dobrze żeby miały dla psa podobną wartość. Jeżeli którąś będzie dużo bardziej lubił od drugiej to może być trudniej. Ja wybrałam misia o imieniu MISIO i kota moro o imieniu ŻOŁKOT. Bordo zna obydwie zabawki, ale możesz zacząć od świeżych zabaweczek.

Przebieg zabawy

Najpierw zapoznajemy psa z każdą zabawką osobno, przypominając mu jej nazwę. 

Możesz wyjąć zabawkę i ją przedstawić psu. Pobawić się w przeciąganie. Potem połóż zabawkę na ziemi i poproś psa aby ją podał, np „podaj misio”. Możesz albo mówić samą nazwę albo dodać do tego komendę podaj. Ja robiłam raz tak raz tak. Chyba lepiej sprawdza się sama nazwa zabawki.

Zobacz także drugą część zimowych zabaw z psem!

Nagradzanie psa

Zależy od psa, jeżeli szarpanie zabawką będzie wystarczającą nagrodą to myślę, że jest łatwiej. Nagradzałam na początku smakołykami, ale potem wypadały Bordkowi z pyska gdy sięgał po zabawkę, więc nie polecam.

To samo robimy z drugą zabawką. Jeżeli pies zacznie automatycznie podawać ci zabawkę bez komendy to go zatrzymaj (widać na filmiku). Nie chodzi o to żeby zaczął to robić bezmyślnie, tylko żeby słuchał, bo potem będzie musiał odróżniać nazwy zabawki od siebie, a nie zgadywać.

Rozróżnianie zabawek przez psa 

Pora na sprawdzian! Przeszliśmy do tego etapu po 15 powtórkach z każdą z zabawek. Pamiętaj o przerwach w trakcie ćwiczeń.

Wykładaj zabawki w różnych kombinacjach (raz jedna po prawej, raz druga, raz jedną najpierw wykładacie raz drugą), żeby pies nie sugerował się niczym innym tylko komendą. Jeżeli zrobi błąd to zatrzymaj psa jak najwcześniej i powtórz komendę. Jeżeli i tak mu nie wyjdzie to pomóż mu – wskaż zabawkę ręką. Jak weźmie dobrą zabawkę to go nagródź.  U nas przeciąganie się zabawką było lepszą nagrodą niż smakołyki, sprawdź co Wam będzie najbardziej pasowało. Jak pies będzie bezbłędnie wybierał zabawki to dodaj trzecią! My póki co, jeszcze poćwiczymy na dwóch…

Powodzenia!

Zosia Zaniewska-Wojtków
Specjalista ds. behawiorystyki psów

← Nowszy wpis
Poprzedni wpis →
Inne z tej kategorii
problem z sikaniem u psów
13/11/2019 Z psem na codzień
Jak oduczyć psa sikania w domu?

Kto nie lubi małych szczeniaczków? Są słodkie, puszyste, ciapowate i… sikają gdzie popadnie. Praktycznie każdy opiekun szczeniaczka z pewnością zderzył […]

wywiad Zofii Zaniewskiej Wojtków z Chiragiem Patelem
12/09/2019 Pies w nauce, Z psem na codzień
Wywiad Zosi Zaniewskiej-Wojtków (Psiedszkole) z Chiragiem Patelem (Domesticated Manners). Część 1

Znany na całym świecie behawiorysta i trener zwierząt Chirag Patel odpowiada na kilka pytań Zosi Zaniewskiej-Wojtków. Między innymi poruszane są […]

Piotr Wojtków trening biegowy z psem
02/09/2019 Z psem na codzień
Sport z psem czy samemu?

Podczas prowadzonych przeze mnie szkoleń czy konsultacji często spotykam się z pytaniem, jak przyzwyczaić psa do wspólnej jazdy na rowerze, […]

Zapisz się Rysunek psa
Facebook Instagram Zaloguj się

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

×