Jak wybrać dobrego behawiorystę dla psa?

12/12/2022 Porady, pomysły, wskazówki

Masz kłopoty ze swoim psem i nie wiesz do kogo się zwrócić? Pomożemy Ci wybrać odpowiednią dla Ciebie osobę. Zobacz co warto wiedzieć i czym się kierować przy wyborze psiego eksperta.

Zawód behawiorysty psów zyskuje na popularności. Behawiorystów jest coraz więcej i wybór nie jest łatwy. Nie trudno zgubić się w ilości proponowanych metod, sposobów i rozwiązań, które są nam podawane jako lekarstwo na zachowanie naszego psa. 

Na kłopoty – psi ekspert!

Czujesz, że Ty i Twój Pupil potrzebujecie wsparcia? Dobry behawiorysta psów może pomóc w rozwiązaniu problematycznego zachowania i wzmocnieniu Waszej relacji. Dlatego istotne jest, by wybrać najbardziej kompetentną i przygotowaną do tego osobę. Tylko jak to zrobić?

Przedstawiamy kilka niezbędnych cech dobrego behawiorysty. Zanim podejmiecie decyzję, zobaczcie czy sprawdziliście najbardziej istotne kwestie.

Najważniejszy punkt poszukiwań. Psi behawiorysta powinien mieć doświadczenie w pracy z psami. Wskazówka: współpraca trenera/behawiorysty z psią szkołą, która ma dobrą renomę i jest długo na rynku, zawsze zwiększa szansę na wybranie osoby doświadczonej i gotowej do udzielenia profesjonalnej pomocy. 

Warto dowiedzieć się, jakie nasz przyszły behawiorysta przeszedł kursy, jaką ma praktykę i w jaki sposób został przygotowany do prowadzenia zajęć. Nasze kursy zawodowe zawierają ogromną ilość praktyki i zajęć z psami, dzięki nim zwiększają kompetencje przyszłych trenerów i behawiorystów, które mają swoje potwierdzenie w zdanym, wymagającym, egzaminie.

Sprawdźmy czy wybrani przez nas specjaliści nie reklamują się stosowaniem metod awersyjnych. Można to też zauważyć w prezentowanych materiałach promocyjnych, filmach czy zdjęciach z zajęć, warto też o to bezpośrednio zapytać. Ja unikałbym takich miejsc – dlaczego? Warunkowanie strachu jest bardzo ryzykowne. A budowanie wspomnień ze szkolenia na poczuciu strachu jest skorelowane z działaniami awersyjnymi. Wszystkie nowoczesne metody pracy z psami, skupiają się nie tylko na samym nagradzaniu czy też karaniu, ale na lepszym zrozumieniu podłoża danego zachowania oraz emocji towarzyszącym danej sytuacji.

Warto wybierając trenera zwrócić uwagę czy mamy do czynienia z kimś stosującym metody awersyjne, pozytywne czy też pracującego w świadomości emocji stojących za zachowaniem. 

Dobry trener behawioralny psów

Dobra opinia i zaufanie opiekunów psów to najlepsza wizytówka psiego trenera. Obecnie łatwo i szybko możemy sprawdzić społeczność stojącą za danym specjalistą. Wykorzystując wyszukiwarkę czy przeglądając media społecznościowe możemy poznać nie tylko opinie, ale i osobowość danego trenera.

Dzięki relacjom, filmikom czy postom poznamy jaki ma styl rozmawiania, zachowania i bycia. W przystępny i szybki sposób dowiemy się nie tylko dużo o danej osobie, ale i poczujemy, czy obserwowany trener nam odpowiada i czy chcemy właśnie z nim pracować. 

Profil na Instagramie buduje się utrzymując ciągły kontakt ze społecznością. Widzimy jak dana osoba się wypowiada w istotnych kwestiach, jak sobie radzi w kontakcie z klientem czy konfliktami. Youtube, Tiktok i Facebook to też dobre platformy do sprawdzenia. Jeżeli psi ekspert wstawia ciekawe filmy, to można wyczuć jak pracuje z klientami. Ja na swoim Tiktoku regularnie wklejam filmy reportażowe, na których pokazuję jak pracuję z psami. Zależy mi na tym, by osoby zaawansowane, które chcą się dowiedzieć więcej lepiej mnie poznały.

Dobrą stroną social mediów jest przełamywanie dystansu miedzy klientem a usługodawcą. Oczywiście jest mnóstwo osób, które są świetnymi trenerami i nie prowadzą mediów społecznościowych. Natomiast skoro mamy dostępne takie narzędzia – warto je uwzględnić przy wyborze. 

Dobry trener psów to osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie, doświadczenie w pracy z psami i stosująca świadome metody szkolenia. Wybierając specjalistę dla siebie i swojego czworonoga pamiętaj, by wybrać osobę, z którą poczujecie się bezpiecznie i z którą się dobrze rozumiesz. 

Zredagowała Małgorzata Wróbel na podstawie rozmowy z Piotrem Wojtków

← Nowszy wpis
Poprzedni wpis →
Inne z tej kategorii
03/01/2023 Pies w nauce, Porady, pomysły, wskazówki, Z psem na co dzień
Książka „W Harmonii z Psem”

Kiedyś ze zwierzętami rozmawiał Doktor Dolittle i choć jako dziecko uwielbiałem tę serię książek, to teraz wiem, że była to […]

21/12/2022 Porady, pomysły, wskazówki
Sylwester z psem – jak pomóc psu, który się boi?

Na głośne wystrzały, wybuchy oraz migoczące fajerwerki wiele psów reaguje lękiem. Podpowiadamy jak przygotować się na Sylwestrową noc, jak psu […]

19/12/2022 Porady, pomysły, wskazówki, Z psem na co dzień
Pomysły na prezent dla psa i psiarza

Idealny prezent dla psa nie istnieje? Koniecznie zobacz nasze propozycje! Wybrane przez behawiorystę, cieszące opiekunów i co najważniejsze – uwielbiane […]

Zapisz się Rysunek psa
Facebook Instagram Zaloguj się

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

×