Czego nie może jeść pies? Produkty szkodliwe dla psa.

18/12/2020 Porady, pomysły, wskazówki, Z psem na co dzień

Od czasu udomowienia psa minęło wiele tysięcy lat i w tym czasie stosunek człowieka do tego gatunku przechodził wiele zmian. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie przejmował się tak bardzo psią dietą i nie zastanawiał nad tym czego pies nie może jeść, a psy dostawały to, czego nie dojadł człowiek lub po prostu te same produkty, które stanowiły elementy żywienia ludzi.

Dopiero na przestrzeni ostatnich kilku, kilkunastu lat tematyka żywienia psów zaczęła się rozwijać, a opiekunowie zaczęli coraz większą wagę przywiązywać do tego, jak różne produkty działają na organizm ich czworonoga. Warto pogłębiać tę wiedzę i być pewnym, że nasz pies żywi się tylko tym, co ma dobry wpływ na jego organizm. Nie oznacza to oczywiście, że musimy być specjalistami w żywieniu zwierząt. Należy jednak zaznajomić się z podstawowymi informacjami na temat produktów szkodliwych dla psów, aby unikać ich w pożywieniu naszych czworonogów i tym samym zapobiegać problemom zdrowotnym mogącym się pojawić po ich spożyciu. Powinniśmy zawsze pamiętać, że to, co jest dla nas zdrowe i wartościowe, nie do końca musi być też takie dla naszego psa. Nasze gatunki znacząco różnią się od siebie i to, z czym nasz organizm daje sobie świetnie radę, niekoniecznie musi być tak samo przyjmowane przez psi brzuszek. W dalszej części artykułu dowiecie się, czego nie może jeść pies i jakie mogą być ewentualne skutki spożycia zakazanych produktów.

Czego nie mogą jeść psy?

Kakao i czekolada – kakao, a tym samym też czekolada i wszelkie ciasta czy wyroby czekoladowe zawierają toksyczną dla psów teobrominę. Alkaloid ten bardzo długo wydala się z organizmu psa i tym samym może powodować niebezpieczne skutki uboczne, stanowiące nawet śmiertelne zagrożenie. W wyniku powolnego metabolizmu teobrominy, niebezpieczne może być zarówno zjedzenie dużych ilości czekolady na raz, ale i częstsze zjadanie małych ilości czekolady ze względu na kumulowanie się alkaloidu w organizmie psa. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy pilnowali, żeby czekolada nie pojawiała się nigdy w zasięgu psa.

Ksylitol – jest to słodzik popularny w różnego rodzaju dietach, gdzie unika się używania klasycznego cukru. Ksylitol możemy znaleźć w różnych ciastach, cukierkach czy nawet gumach do żucia. Jest to bardzo niebezpieczna substancja dla psa powodująca ciężkie uszkodzenia wątroby oraz zaburzenia neurologiczne i absolutnie nie powinna być nigdy podawana psu nawet w najmniejszych ilościach. Winogrona i rodzynki – zarówno świeża wersja tych owoców jak i suszona może być niebezpieczna dla nerek psa. Objawy zatrucia mogą obejmować biegunkę i wymioty, aż po ciężką niewydolność nerek. Zjedzenie już nawet 10 owoców może być niebezpieczne, dlatego należy zupełnie wyeliminować je z diety psa.

Czosnek, cebula, por, szczypior – spożycie tych warzyw podrażnia przewód pokarmowy psa i może powodować nadwrażliwość pokarmową. Przy długotrwałym ich spożywaniu może doprowadzić również do obniżenia hemopoezy, a tym samym do anemii.

Awokado – o awokado mówi się, że jest absolutnie trujące, natomiast sam owoc, a właściwie jego miąższ może być cennym źródłem związków biologicznie czynnych. Problem stanowi sposób jego uprawy, w którym wykorzystuje się środki grzybobójcze – są one bardzo dużym zagrożeniem dla naszego psa, tym samym spożywanie awokado pochodzącego z takiej uprawy (prawdopodobnie większość z tych, które możemy kupić w sklepach) może być dla naszego psa niebezpieczne. 

Gotowane kości – kości po upieczeniu, ugotowaniu czy też usmażeniu nie powinny być podawane psu ze względu na to, że poddane takiej obróbce termicznej łamią się na ostre kawałki. Połknięte w takiej formie mogą poważnie uszkodzić przewód pokarmowy.

Alkohol – wyroby alkoholowe powinny być zdecydowanie traktowane jako produkty zakazane dla psa. Alkohol wywołuje w jego organizmie podobne reakcje do tych co u człowieka i w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do ich śmierci.

Mam nadzieje, że wiecie już czego nie wolno dawać psu i Wasze psiaki unikną problemów zdrowotnych, jakie mogłyby się pojawić w przypadku spożywania nieodpowiednich produktów. Wymienione powyżej, to tylko kilka przykładów najbardziej popularnych produktów niewskazanych dla zwierząt. Jest ich jednak o wiele więcej i warto zawsze poszukać informacji, jeśli nie jesteśmy pewni czy coś nie zaszkodzi naszemu psu. A gdy mamy duże wątpliwości, to nie dawać, tylko zastąpić czymś sprawdzonym i w 100% bezpiecznym. 😊

Autorka tekstu: trenerka Psiedszkola Agata Szczepanik

← Nowszy wpis
Poprzedni wpis →
Inne z tej kategorii
21/02/2023 Pies w nauce, Z psem na co dzień
Harmonizowanie z psem

Podążanie za psem – modny slogan czy rzeczywista poprawa relacji? Czy harmonizowanie się z psem pomoże nam lepiej zrozumieć się […]

24/01/2023 Z psem na co dzień
Wąsy u psa. Po co psu wąsy?

Wyobraźcie sobie grudniowe popołudnie. Wracacie z pracy po zmroku, jest zimno, mokro, a z nieba pada bliżej nieokreślona kasza, która […]

03/01/2023 Pies w nauce, Porady, pomysły, wskazówki, Z psem na co dzień
Książka „W Harmonii z Psem”

Kiedyś ze zwierzętami rozmawiał Doktor Dolittle i choć jako dziecko uwielbiałem tę serię książek, to teraz wiem, że była to […]

Zapisz się Rysunek psa
Facebook Instagram Zaloguj się

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

×